Dijital Reklamcılık Neden Önemli

0

Dijital reklamcılık ile dilerseniz kitlesel erişim isterseniz de özel hedef kitle oluşturabilirsiniz. Dijital reklamcılık da istediğiniz hedef kitleye veya planladığınız hedefe ulaşmak geleneksel medyaya göre daha çabuk iletişime geçmek mümkündür.

Günümüzde birçok farklı platformu kullanarak, arkadaşlarımızla iletişime geçmek, gittiğimiz yerleri görsel ve yazılı olarak arkadaşlarımızla paylaşmak ve bilgi edinmek amacıyla kullandığımız dijital platformlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olma yolunda hızla ilerliyor. Türkiye nüfusunun büyük kısmının genç nüfustan oluşması, bu genç nüfusun teknolojiye merakı ve dijitalde ki birçok platformu (facebook, instagram, snapchat v.s) kullanımı dijital medyanın gelecekte daha büyük potansiyele sahip olacağını gösteriyor.

Reklamcılar dijital de tek bir mecrayı kullanarak çok sayıda mesaj iletebilir. Aynı zamanda kişiye özel iletişim becerisi yapabilme yeteneğini ortaya koyabilir. Dijital mecraların sunduğu imkanlardan faydalanırsa reklamcı veya pazarlamacı gelişmiş hedefleme tekniklerinden yararlanarak, geniş kitle içersindeki özel ilgi alanına sahip kişilere daha rahat odaklanabilir. İletişim ve tanıtım faaliyetlerini yürütürken görüntülenme, arama bazlı ve gelir odaklı seçeneklerden birini kullanarak iletişim çalışmalarını daha kusursuz yapabilirsiniz.

Dijitalin ideal reklam ortamı olduğunu; gösterimler, tıklanmalar, indirmeler ve satın almalarla birlikte geri dönüşlerin daha etkili olduğunu görüyoruz. Etkileşimi maksimum seviyeye çıkardığını bilmeyen kalmadı. Markalar tarafından dijitalin daha  etkili reklam aracı olduğu keşfedildi.  Birçok marka dijital de reklam faaliyetlerini yürütürken marka bilinirliğine ve satın alma etkenlerine odaklanmış durumda olduğunu gözlemliyoruz. Dijital mecralar markalaşma açısından uzun vadeli olumlu etkiye sahiptir. Günümüz dünyasında dijital mecralar markalar için birçok farklı kesime tek bir mecradan ulaşmak hem büyük fırsat hem de maddi olarak büyük kazanç elde etmede yararlanabilecek önemli platformlardır.

Doğru Hedef Kitle = Doğru Reklam

Doğru hedef kitle için doğru reklam veya kişiye uygun özel reklam yapılmalıdır. Dijital mecralar diğer reklam mecralarına göre hedef kitlenizi özelleştirmenizi sağlar. Dijital markaların sunduğu hizmetle ilgilenen hedef kitleye ulaşma olasılığını daha mümkün kılar. Ayrıca dijital de tüketicinin geçmişte ilgilendiği ürün veya hizmetlerle ilgili yeniden hedefleme yapılabilmeyi sağlar. Örneğin tüketici bir ürünü sepete atıp, daha sonra satın alma esnasında alışverişi yapmaktan vazgeçebilir. Çerez (cookie) teknolojisi ile satın alma işleminden vazgeçen tüketiciye yönelik yeniden hedefleme ve hatırlatma yapmak mümkündür.

Dijital kişi başına gösterim sistemiyle yapıldığı için hem bütçeye katkısını arttırır hem de erişime geçilen kişi sayısı bakımından diğer reklam mecralarından daha etkilidir. Djital reklam mecraları kullanılırken zengin yaratıcı materyaller kullanılmalıdır. Gelişmiş teknoloji kullanılarak yaratıcı ve dikkat çekici materyaller üretilmelidir. Dijital reklamcılık ile yapmak istediğiniz birçok şeyi yapabilir ve dijital reklamcılığın sınırsız yaratıcılık imkanlarından faydalanabilirsniz. Gerçek zamanlı mecralarda şaşırtıcı, eğlendirici ve sıra dışı reklamlarla hedef kitlenizle iletişime geçmenizi sağlar. Dijital reklam mecralarını kullanırken farklı olun, hedef kitlenizi etkileyin ve hedef kitlenizin markanızla bağ kurmasını sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Galaxy S8 Masaüstü Özelliği başlıklı makalemizde Desktop Experience, samsung ve samsung galaxy s8 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz