Dijital Ülke Estonya Sağlık Kayıtlarını Koruma Altına Alacak

0

Dijital Ülke Estonya Sağlık Kayıtlarını Koruma Altına AlacakEstonia-icon

Guardtime 2007 yılında Estonya’da merkezi Amsterdam olmak üzere yazılım güvenliği sağlamak amacıyla kurulan bir girişim.  Guardtime’ın Bitcoin, Lockheed Martin, Ericssoon ve ABD Savunma Bakanlığı gibi müşterileri bulunuyor.

Estonya kendisini dijital ülke olarak konumlandırıcı birçok etkinliğe imza atmış bir Baltık ülkesi. Dijitalleşmeyi devlet politikası haline getirmiş, dijital anlamda ilklerin doğmasının yanı sıra bir çok internet sitesinin de oluşumuna destek olmuş bir ülke. Şimdi ise Guardtime ile anlaşarak 1 Milyon kişinin sağlık bilgilerini korumak amaçlı bir anlaşma imzaladılar. Kamu kuruluşları, özel şirketlerin ve vatandaşların güvenli bir şekilde sağlık bilgilerine erişmesini sağlayacak.

Not düşmekte fayda var Guardtime 2015 gelirini 25 Milyon dolar olarak açıklamıştı. Estonya ile anlaşması 2016’da elde edeceği geliri nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz.guardtime logo

Bir önceki yazımız olan Dijital Dünyanın İlkleri başlıklı makalemizde Dijital, dijitalin ilkleri ve internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz