Dijital Dünyanın İlkleri

0

İlk kez 1969 yılında kullanılmaya başlanan internetin ortaya çıkışından beri uzun zaman geçti. Dijital dünya bu süre zarfında baş döndürücü bir hızla gelişti. Peki ilk e-posta ne zaman ve kimin tarafından gönderildi? İnternette satılan ilk bozuk ‘şey’ neydi? İnternete yüklenen ilk fotoğraf kime aitti? Youtube’a ilk yüklenen video neyle ilgiliydi?


İLK E-POSTA

 

İlk e-posta Ray Tomlinson tarafından 1971’de kendi kendine gönderildi. Gönderdiği ilk mesaj ise tuşlara rastgele basarak oluşturduğu kendi deyimiyle “QWERTYIOP ya da bunun gibi bir şeydi”

İlk E-Posta

 


İLK SPAM

Bugün çoğumuzun e-posta kutusu spam(kendi isteğiniz dışında gelen e-posta) ile dolup taşıyor. İlk spam ise 1978’de internetin öncüsü sayılan Arpanet tarafından 393 kişiye gönderildi.

İlk spam

 

 

 


iLK ALAN ADI

İnternette ilk alan adı Symbolics.com tarafından 1985’te alındı.

ilk domain

 


 

İLK İNTERNET SİTESİ

İlk internet sitesi 1991’de yayına girdi. Site internet ağı hakkında bilgi verdi.

İlk website


 

İNTERNETE YÜKLENEN İLK GÖRÜNTÜ

İlk resim Tim Burners tarafından yüklendi. Resim komedi grubu Les Horrible Cernettes’a aitti.

İlk görüntü


 

İNTERNETTE SATILAN İLK ‘ŞEY’

İnternetten satılan ilk cihaz bozuk bir lazer pointer’dı. Cihaz 1995’te yaklaşık 15 (45 TL) dolara satıldı.

satılan İlk şey


 

SKYPE’TA SÖYLENEN İLK CÜMLE

Skype’da söylenen ilk cümle geliştirme takımından bir kişi tarafından 2003’te Estonca(Estonya’nın resmi dil) söylendi. Cümle ise şuydu “Merhaba, beni duyabiliyor musunuz?”

İlk Skype


 

AMAZON’DA SATILAN İLK KİTAP

Amazon’dan ilk kitap 1995’te satın alındı. Douglas Hofstadter tarafından yazılan kitabın konusudüşüncenin bilgisayarlar tarafından modellenmesi üzerineydi.

Amazon Satılan İlk Kitap


 

 

YOUTUBE’A YÜKLENEN İLK VİDEO

Youtube’a ilk video kuruculardan Jawed Karim tarafından yüklendi. 2005’te yüklenen ve Karim tarafından San Diego hayvanat bahçesinde çekildi. Video bugüne kadar 10 milyon kere izlendi.

Youtube İlk Görüntü


 

 

İLK TWEET

İlk tweet kurucu Jack Dorsey tarafından 2006’da atıldı. Dorsey, “twttr’ımı kuruyorum” diye yazdı.

ilk tweet

Kaynak: Hürriyet

Bir önceki yazımız olan 2016'da Karşılaşabileceğimiz 7 Mobil Pazarlama Trendi başlıklı makalemizde 2016 mobil, dijital reklam ve mobil pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz