Dijitalleşen Vatandaşlar

0

Son gelişmelerle birlikte insanlar teknolojinin ilerleyişinde devrim niteliği taşıyan dijitale dahil olmaya hız kesmeden devam ediyor. Zaman, mekan veya mecra ayırt etmeksizin hayatlarının her yerinde ve anında dijitale olan ilgileri, konuyla ilişkili olarak “Dijital Vatandaşlık” kavramını karşımıza çıkarıyor.

Davranış bilimleri açısından da önem taşıyan bu kavramı gelin biraz daha yakından tanıyalım. Dijital vatandaş kavramını açıklayabilmek için vatandaşlığın ne olduğunu hatırlatmakta fayda var. Vatandaşlığı en basit şekliyle bireylerin aynı topraklar üzerinde yaşaması ve devlete karşı yine bu ortak nokta ile bağlı olması durumu olarak açıklarız. Dijital vatandaşlık ise dijital ortamda iletişimini sürdüren, bilgilere erişen, eriştiği bilgileri eleştirebilen, bu ortamda kendinden bir şeyler üreten, ürettiklerini tüketen ve ya hazırdan tüketim yapabilen, alışveriş imkanından faydalanan ve tüm bunları yaparken etik kurallar gereği hak ve özgürlükleri konusunda sorumluluklarının bilincinde olan kişilerdir.Dijital vatandaşlık tanımında da yer alan bazı hususlar, dijital vatandaşlığın boyutlarını,  oluşturmaktadır. Bunlar, dijital erişim, dijital ticaret, dijital iletişim, dijital okuryazarlık, dijital etik, dijital kanun, dijital sağlık ve dijital güvenlik boyutlarıdır. Doğal bir silsile ile ilerleyen bu boyutlar birbiri için olmazsa olmazdır. Her bir boyut diğer boyutun öncülüdür.

Bilindiği üzere vatandaşların varlıklarının göstergesi olarak kimlik numaraları vardır. Peki dijital vatandaşlıkta böyle bir durum söz konusu mudur? Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte araştırmacıların üzerinde mutabakat sağladığı şekliyle e posta hesapları kimlik olarak görmek çok da yanlış sayılmaz. Çünkü dijital mecrada yer edinmek, hak ve ayrıcalıklardan yararlanmak için e posta adresi en önemli koşuldur.

Peki gündelik hayatımızda vatandaşlar için kontrol mekanizması olarak işleyen, kanunları düzenleyen sistemler varken dijital boyutlarda işler nasıl yürüyecek? Bu sorunun cevabı için ise çok erken. İleri ki yıllarda bunları da kesin ve oturtulmuş sistemler olarak yakından görüyor ve tartışıyor olacağız. Son olarak birkaç yorumu da incelemekte fayda var.

Konuyla ilgili çeşitli kaynaklarda yer alan tanımlamalara göre Dijital Vatandaşlık; Bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen, online davranışlarının etik sonuçlarını bilen, ahlaki online kararlar alabilen, teknolojiyi kötüye kullanmayan, dijital dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden, gelişmeleri ve dünyayı televizyon yerine telefon ekranından takip eden insanlar olarak tanımlanıyor. Bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen, çevrimiçi yapılan davranışların etik sonuçlarını bilen, ahlaki olarak çevrimiçi kararlar alabilen, teknolojiyi kötüye kullanmayarak başkalarına zarar vermeyen, sanal dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden vatandaş olarak da yorumlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Geleceği Yazanlar GDG DevFest İstanbul Etkinliğinde Buluştu başlıklı makalemizde Devfest17, GDG Devfest17 ve GDG İstanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz