Disney’in Yeni Teknoloji Harikası

0

Boyama kitaplarıyla bir çoğunuz iç içe olmuştur. Özellikle sokakta büyüyen neslin evlerdeki en büyük eğlencesi içi boş şekillere renk cümbüşü ile hayat katmaktı. “Hayat Katmak”; evet, teknolojinin bu efsane eğlence ile birleşmesiyle birlikte boyama kitaplarında boyadığınız şeyler canlanıyor. Peki nasıl mı ?

Disney araştırma ekibi bu tarz kitapların statik olduğunu düşündüğü için sanal gerçeklik teknolojisi ile dokuları canlandırma özelliği üzerinde çalışıyor. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi bu projenin gerçekleşmesi fiziksel bir kağıtta değil mobil cihazlar üzerinde mümkün. Disney araştırma ekibi’nin bu uygulaması sayesinde kişiler çizimlerini cihazlarının kameraları yardımıyla üç boyutlu (3D) olarak görebiliyor. Günümüz çocuklarının oyun alışkanlıklarını ve oyun alanlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu alanların üst seviyede bir yüzdelik oranda mobil cihaz ve tabletler üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz. Teknolojiyle böylesine iç içe büyüyen ve hatta tam da teknolojinin içinde doğan yeni nesil çocuklarının bu mevcut durumu sayesinde Disney‘in geliştirdiği yeni uygulamayı kısa sürede benimsemeleri bekleniyor.
 disney boyama
Eğlenceli olduğu kadar heyecan vericiliği ile dikkat çeken uygulamanın gelecek yıllarda yalnızca çocuklara hitaben adım atılan boyama kitabı ile kalmayıp mimari alanlarda da çizim teknikleri üzerinde oldukça etki göstermesi bekleniyor. Uygulama ile ilgili olarak, Disney mağazalarında ne zaman satışa sunulacağı konusunda henüz bir bilgi yok. Uygulama hakkında ise detaylı bilgi ve görsel anlatıma ulaşmak için aşağıda yer alan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Video da fiziksel olarak boyamayı gerçekleştiren kişiler, aynı zamanda boyamayı gerçekleştirdikleri filin tablet ekranından da ne şekilde değişime uğradığını rahatlıkla seyredebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Fotoğraflarında Görsel Ziyafet başlıklı makalemizde Android, app store ve Google Play Store hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz