Doğruları ve Yanlışlarıyla Google Now Nedir? Türkiye ‘de Kullanılıyor mu?

0

Son günlerde Google Now Türkiye’de kullanılmaktadır, kullanılabiliyor gibi bazı haberler çıktı ve Google bunun üzerinde bir açıklama yaptı. Bu yazımızda Google Now Nedir? Ve Türkiye’de Google Now kullanılabiliyor mu? Sorularına cevap vereceğiz.

Google Now

Google Now Nedir?

Google Now android ve ios işletim sistemli akıllı telefonlara yüklenerek kullanılan bir asistan uygulama. Bu uygulama siz soru sormadan sizin için yararlı olan şeyleri önünüze çıkartıyor. Mesela bir yere giderken trafik durumuyla ilgili verileri topluyor ve size gitmeniz gereken güzergahla ilgili önerilerde bulunuyor. Evden çıkmadan önce nasıl giyineceğinize daha hızlı karar verebilmeniz için hava durumunu gösteriyor. Toplantı, özel gün, randevu vb. aktiviteleri size hatırlatır. Takımınızın son güncel olaylarını ve gelecek maçlarını size söyler. İlgi alanlarınıza göre haberleri derleyebilir. Yemek zevkinize göre restoran seçiminizde yardımcı olur. Seyahat planı yaparken trafik ve uçuş planlarını size özel olarak gösterir. Açıkçası zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlar. Teknolojideki bu gelişmelere Web 3.0 diyoruz ve daha önceki bir yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Google Now

Ülkemizde Kullanılıyor Mu?

Son zamanlarda Google Now’un Türkiye’de kullanıldığına dair çok sayıda haber servis edildi, Google bunlara istinaden bir cevap metni yayınladı. Metin şöyle;

‘’ Medyada son günlerde ‘Google Now’ın (Google Asistan) Türkiye’de hizmete girdiği yönünde bazı haberler yer almaktadır. Muhtemel yanlış anlamaların önüne geçmek amacıyla sizi kısaca bilgilendirmek istedik.

Google Now (Google Asistan) hizmeti şu an için Türkiye’de sunulmamaktadır. Bu konudaki iyi gelişmelerle ilgili haberleri haberleri en kısa sürede sizlerle paylaşabilmeyi diliyoruz.’’

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere Google Now şu anda ülkemizde kullanılamıyor. Öğrendiğimize göre altyapı eksikliğinden dolayı. Fakat Google Now’u denemeniz için size bir ipucu vereceğim.

İos veya Android cihazınıza indirdiğiniz Google Now Uygulamasında konum ayarlarınızı Amerika olarak değiştirerek Google Now Asistan hizmetlerinden kısıtlı da olsa faydalanabilirsiniz.

Google Now İndirmek İçin:

IOS için Google Now

Android için Google Now

Bir önceki yazımız olan Verizon Hack'lendi başlıklı makalemizde Verizon, verizon hacklendi ve Verizon veri sızıntısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz