E-posta Pazarlaması Hala Yaşıyor mu?

0

E-posta pazarlaması hakkında Türkçe literatürde araştırma yapılınca en çok karşılaşılan bilgi bu dijital pazarlama yönteminin geçerliliğini henüz 2010’ların başında yitirdiği ve tahtını artık sosyal medyaya devrettiği yönünde. Bu konudaki tez ise sosyal medyanın ücretsiz ve viral reklam için imkanlar sunması ve sunucuların artık e-posta pazarlamasıyla gelen iletileri engelleyecek kadar korunaklı olması. Durum o kadar ilginç ki, sanki bundan birkaç yıl önce e-posta pazarlaması ölmüş, arkasından biraz yas tutulmuş ve Türkçe internet içeriği için e-posta pazarlaması tarihin tozlu sayfalarına itilmiş…

Ancak bu yorumların yapıldığı zamanlardan beri sektör inanılmaz bir dönüşüm geçirdi ve e-posta pazarlama beklentilerin aksine bir anlamda yeniden dirildi ve şu anda altın çağını yaşıyor.

email marketing still alive

Ne yazık ki ülkemizde her konuda belirli inanışları değiştirmek çok zor. Eğer bir konu hakkında en başta “işe yaramaz” yaftasını duymuşsak, üzerine “dur bir de ben araştırayım bu işin aslını” deyip düşmüyoruz. Fakat nasıl fırsatlar kaçırdığımızı bilsek herhalde epey pişman olurduk.

E-posta pazarlaması da ülkemiz için dijital sektörün tabusu haline gelmiş durumda. Çoğu kişi bu yöntemin ne kadar kolaylaştığını ve ucuzladığını görmezden geliyor. Toplamda kullanım oranı artıyor olsa da genel anlamda internet kullanımı ve yeni girişimlerin sayısıyla kıyaslandığında e-posta pazarlamasının kullanımında çok geride kaldık.

e-posta pazarlamasi

E-posta pazarlamasının altın çağı

E-posta pazarlamasında en çok dikkat çeken nokta, bu dijital pazarlama yönteminin uzmanı olmuş kişilerin değişen dönemlere, teknolojik gelişmelere ve kullanıcı alışkanlıklarına çok dinamik bir şekilde cevap verebilmiş olması. Bunu madde madde açıklayalım:

Email marketing vs. Sosyal Medya

En başta sahneye sosyal medyanın girişi, e-posta pazarlamasının karşısına güçlü bir rakip çıkardı. Ancak beklenenin aksine bu iki dişli rakip reklamcılık ve pazarlama anlamında birbirine güç taslamak yerine sahneyi el ele terk etmeyi tercih ettiler. Bu ne demek oluyor? İki sektör birbirini bir iş ortağı olarak değerlendirdi ve ortaya çok daha başarılı bir dijital pazarlama sektörü çıktı. Bugün örneğin Facebook, Twitter, LinkedIn gibi en önde gelen sosyal ağ ve paylaşım siteleri aynı zamanda e-posta pazarlamasını en çok kullanan platformlar. Öyle ki, bu tip platformlar size hangi şartlarda ve neler olduğunda e-posta almak istediğinizi henüz bir hesap açarken düzenletiyor. Aynı şekilde e-posta pazarlaması da yeniden canlanmak için sosyal medyayı iyi bir araç olarak kullanmaya başladı. E-posta pazarlamasının can damarı olan e-posta listelerinin oluşturulması için sosyal medya yönetimi kullanılmaya başlandı. Böylece daha fazla kişi listelere eklenip daha geniş portföyde e-posta alıcı listeleri oluşturuldu. Haliyle daha kaliteli ve cezbedici kampanyalar ortaya çıkarılabildi.

E-posta pazarlamanın kolaylaşması

Sosyal medya kullanımının artmasına ayak uydurur şekilde firmaların akıllı telefonlara ağırlık vermesi sonucu bu sefer de e-postaların çok farklı ekran boyutlarına ve farklı yazılımlara uydurulması sonucu ortaya çıktı. Bir düşünün, aynı markaya ait iki telefonun bile ekran boyutları arasında fark var. Kaldı ki bilgisayar, tablet ve telefon ekranları için ayrı ayrı ve uyumlu e-posta içerikleri hazırlamak; bir yandan da her ay yeni çıkan modellere ayak uydurmaya çalışmak neredeyse imkansız.

Ancak e-posta pazarlaması sektörü bunu da çeşitli yazılımlarla aşmayı başardı. Kullanıcılara her platformda sorunsuz çalışan hazır şablonlar sunarak ve bunu online uygulamalarla pratik bir şekilde yaparak bir anlamda bu işi çocuk oyuncağına çevirdiler. Artık e-posta kampanyası hazırlayacak olanların düşünmesi gereken tek şey içerikte ne söylemek istedikleri. Gerisini bu uygulamalar hallediyor. Faydalanmak isteyenler için öneride bulunmak gerekirse, ücretsiz olarak hizmet veren ve tamamen Türkçe olan INBOXBrush bu alanda en kullanıcı dostu uygulama denebilir. Bunun dışında MailChimp ve Campaign Monitor de hazır şablonlar aracılığıyla e-posta gönderimi sunuyorlar; ancak bu uygulamalar hem Türkçe değil hem de uygulamalar ücretsiz kullanımda en basit özellikleri ile sınırlı. En önemlisi her ikisinde de şablonların kullanımı için aylık ücretli üyelik yapılması gerekiyor. INBOXBrush ise şablonlara ek olarak çok sayıda analitik özelliği de ücretsiz olarak sunuyor.

Spamci’lere karşı koruma duvarlarının aşılması

E-posta pazarlamasının karşılaştığı ve artık aştığı son güçlük ise e-posta sunucularının (Gmail, Hotmail vb.) ‘spam’ postalara karşı çok korumacı bir hale gelmesiydi. Ancak yazının başında da bahsedildiği gibi, e-posta pazarlamasını özgün yazılımlar bu duruma da uygun hale getirdi. Artık az önce bahsedilenler gibi büyük şirketlerden yapılacak gönderimlerde tekil/özgün IP’lerin kullanılması sayesinde koruma duvarları rahatlıkla aşılabiliyor. Ayrıca ülkemizde de 2015 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte bu sektör ‘izinli pazarlama’ yöntemlerinden biri haline geldi. Dolayısıyla artık yalnızca zaten e-posta almayı bir şekilde kabul etmiş kullanıcılara (bir satın alma sırasında ya da direk talepte bulunarak vb.) bülten gönderilebiliyor. Bu durumla paralel olarak yatırım getirisi de gittikçe artmakta.

Bir önceki yazımız olan Web Devleri Google ve Facebook Sahte Haber Sitelerinin Gelirlerini Kesmeye Başlıyor başlıklı makalemizde facebook ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz