Ecosia Bir Arama Motorundan Daha Fazlası

0

Her gün bir çok ihtiyacımıza cevap veren yüzlerce bilgiyi arama motorlarından elde ediyoruz. Biliyoruz ki kullandığımız arama motoru bu işten belli bir gelir elde ediyor. Elde edilen gelirin hepsi arama motorları tarafından kasalarına mı aktarılıyor yoksa belli yardımlaşma veya diğer projeleri desteklemek için de kullanılıyor mu? Bu gibi bir düşünceniz daha önce olduysa bu yazımızın sizin ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

 Kullandığımız arama motorunun aynı zamanda doğa için de bir şeyler yapıyor mu diye bir araştırma yaptık ve doğa dostu bir arama motoruyla karşılaştık.

ecosia1
ECOSIA

Ecosia bir arama motorudur. Christian Kroll tarafından geliştirilen arama motoru her bilgiye büyük oranda ulaşabileceğiniz bu platform size sadece bu amaçla hizmet sunmakla kalmıyor, daha yeşil bir dünya için çalışıyor. Ecosia’dan yaptığınız her arama ve size gösterilen reklamlardan şirket belli bir kazanç elde ediyor ancak elde ettiği bu kazançtaki karının %80’ini ağaç dikimi ve ihtiyaç sahibi ailelere harcadığı söyleniyor. Bu bilgilerin doğruluğundan elbette şüphe duyabilirsiniz. Ancak her ay düzenli olarak yayınladıkları resmi dokümanlarla bu bilgilerin doğruluğunu inceleyebilirsiniz.
Ayrıca Ecosia sağ üst köşesine yerleştirdiği sayaçla size, yaptığınız aramalar ile kaç adet fidan diktiğinizi görme fırsatı sunuyor.
Çevrecilerin de ilgisini çeken ve büyük oranda beğeni toplayan arama motoruna karşı Dünya Doğayı Koruma Vakfı‘ndan Brezilya’daki yağmur ormanlarını koruma projesinin yöneticisi Christian Plaep, bu tarz girişimcilikten duyduğu memnuniyeti şöyle dile getiriyor:
“Biz bu işbirliğinden inanılmaz memnunuz. 130 bin euro gerçekten büyük bir rakam. Bu miktar ile bir koruma alanında neler yapılabileceğini bir düşünürseniz… Örneğin bu parayla bilinçli bir marangozluk eğitimi finanse edilebilir, aynı şekilde yerel halkı alternatif gelir kaynaklarına yönlendiren çalışanlar finanse edilebilir. Tabii ki 130 bin euro ile bütün bir koruma alanını finanse etmeniz mümkün değil ama böyle bir çalışmada bu gerçekten kayda değer bir rakam.”

Ecosia’ya buradan ulaşabilirsiniz : https://www.ecosia.org/

ecosia

Bir önceki yazımız olan 13-24 Yaş Arası Gençlerin Instagram Kullanımları başlıklı makalemizde İnstagram ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz