Eğitimin Dijital Hali Vedubox

0

Vedubox: herhangi bir kurumun veya kişinin, kendi logosuyla, kurumsal kimliğiyle kendine ait Vedubox ile internet üzerinden eğitim yapabilmesini sağlayan yeni bir girişim.

vedubox_01_dijitalmuhendis

 

Virtual Education Box

Virtual Education Box’un kısaltması olan Vedubox bir Learning Management System’dir (LMS). Ancak LMS’lerin büyük çoğunluğundan farklı olarak integrated Cloud SaaS’tır ve teknoloji devlerinin cloud servislerini kullanmaktadır. Vedubox özellik olarak birçok LMS özelliklerini kapsayan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor ve Videolu eğitim, Canlı Eğitim, Test-Sınav-Deneme, Anket, Webinar Gibi farklı eğitim araçlarını kullanmaya olanak tanıyor. Kullanıcılar  Yönetici, Eğitim Sorumlusu ve öğrenci olmak üzere 3 farklı grupta üye olabiliyor ve her biri kendi kullanıcı arayüzüne sahip. Bilgin Yazar, Cihat Yazar ve Aytekin Yalız tarafından kurulan Vedubox’ın hedefi öncelikle MENA bölgesinde büyüdükten sonra sektöründe global bir oyuncu olmak. Bizde tabi her yerli girişimin olmasını istediğimiz gibi bu girişiminde başarılı ve global olmasını diliyoruz.

dijitalmuhendis_vedubox_

 

Dev Teknolojilerinden Faydalanıldı

Vedubox’ın ilk versiyonu yaklaşık 2 yıl gibi bir sürede tamamlayan başarılı ODTÜ’lü ve Bilkent’li bilgisayar mühendisleri,  hazır bir altyapı kullanılmamış bunun yerine Vedubox Microsoft, Google ve Amazon ve diğer teknoloji devlerinin teknolojilerini kullanarak Vedubox’u geliştirmişler. Şuan için yaklaşık 25.000 bireysel kullanıcıya hizmet vermediklerini dile getiriyorlar ve bu sayı için ”müşterilerimizin müşterilerdir” ifadesini kullanıyorlar. Bunun sebebi Vedubox direk olarak son kullanıcıya satılmıyor, B2B ve B2C şeklinde bir gelir modeliyle kullanıcılara ulaşıyorlar.

dijitalmuhendis_vedubox_01

Dünyadaki Pazar ve Oyuncular

Dünyada LMS pazarının büyüklüğü 2016 yılında 5.22 milyar dolardır ve 2021 yılında 15.72 milyar dolar olması bekleniyor.

Kaynak: http://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/learning-management-systems-market-1266.html

Dünyada Blackboard ve diğer birçok LMS firması bulunuyor. Türkiye’de E-Nocta, Advancity, Infinity teknoloji firmaları bunlardan bazıları. Virtual kurucuları rakip firmaların için “Çok eski firmalar olmasına rağmen LMS’leri son teknoloji trendlerine uyumlu değildir ve bu firmaların LMS’leri birçok firmada hali hazırda kullanıldığından  dolayı sistemlerini tamamen yenilemek epey maliyetli ve zahmetlidir. Sistem çalışma mantığından arayüz tasarımına kadar Vedubox farklılaşmıştır.” ifadelerine yer vererek pazardaki mutlak rakiplerinden farklı olduklarını belirtiyorlar, hedeflerinin öncelikle MENA’da büyüyüp global bir oyuncu  olmak olduğunu söyleyen kurucular aynı zamanda rakiplerine göre fiyat avantajlarının ve inovatif farklılıkların da altını çiziyor.

Türkiye ve dünya pazarında iddialı olan Vedubox bakalım beklediği başarıyı yakalayabilecek mi.

Bir önceki yazımız olan Telefonlarınızdaki İndirim Rehberi Broşür Sepeti başlıklı makalemizde Broşür Sepeti, Broşür Sepeti Android ve Broşür Sepeti Uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz