En Zararlı Sosyal Ağ Instagram!

0

Artık içinde bulunduğumuz teknoloji çağı sebebi ile, bu çağın en önemli bina taşlarından biri olan interneti kullanmayanımız kalmadı. Aslında araştırma, öğrenme, bilgi edinme adına interneti kullandığımızda internet, inanılmaz bir platforma dönüşmekte. Fakat internetin bizi içine çeken, adeta bağımlısı yapan bir yanı daha var; sosyal medya.

İstediğimiz kadar kabul etmesek de derhal derhal hepimiz, sosyal medya platformlarının neredeyse birer kölesi haline gelmişiz. Yaptıklarımızı başkaları ile paylaşma olayı, bizi ruhsal bir bozukluğa itmiş durumda. Öyle ki en basitinden ilk kere gittiğimiz bir yerin fotoğrafını paylaşmak ya da orada yer bildirimi yapmak, o yerin keyfini çıkarmaktan daha önemli bir konumda.

 

İşte bu vaziyet ile alakalı bir araştırma yürüten İngiltere’deki Kamu Sağlığı İçin Kraliyet Topluluğu (RSPH), 14-24 yaşları arasında 1,500’e yakın kişinin katıldığı bir tecrübe düzenleyerek, sosyal medyanın en popüler uygulamaları olan YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook ve Twitter’ın gençler üzerindeki etkilerini araştırmış.

Katılımcıların en sevdikleri, en çok kullandıkları sosyal medya platformu üzerinden depresyon, kaygı, yalnızlık, korku ve hariç görünüş ile ilgili sorular soran araştırmacılar, katılımcılardan bu platformları sorulan sorulara göre değerlendirmelerini istemiş. Elde edilen sonuçlara göre ise Instagram, gençlerin ruh sağlığı konusunda en zararlı platform olmuş.

 

Fotoğraf paylaşımı ile gelen beğeniler sonucunda “beğenilme, takdir görme” arzusu uyandıran, bu sebeple gençlerin özgüvenlerini doğrudan etkileyen Instagram, her ne kadar öbür platformlara göre fotoğraf ve video paylaşımı olarak yalın bir platform izlenimi verse de aslında oldukça tehlikeli. Araştırmacılar konuyla ilgili olarak, “Sosyal paylaşım siteleri alışkanlık yapmaları bakımından sigara ve alkolden daha tehlikeliler. Sosyal medya platformları siteleri kaygı, depresyon ve uyku bölünmelerine yol açıyor 25 yaşından küçük gençlerde endişe ve depresyon oranı yüzde 70’e yükseldi. ” ifadelerini kullanmaktalar.

Araştırmada, bu konuda gençlere en olumlu etkide bulunan sosyal medya platformu ise YouTube olarak seçilmiş.

Bir önceki yazımız olan Facebook Sayfalarının Haber Akışını Etkileyen Faktörler başlıklı makalemizde Facebook Haber Akışı ve Facebook Sayfalarının Haber Akışını Etkileyen Faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz