Etkili AdWords Reklamları için Kalite Puanı

0
Etkili reklamlar, kullanıcıları en alakalı içeriklerle, bu içerikleri aradıkları zaman bir araya getirir. AdWords’de, Kalite Puanı‘nı ve Kalite Puanı’na ait beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi bileşenlerini inceleyerek anahtar kelimeleriniz, reklamlarınız ve açılış sayfalarınızın alaka düzeyini değerlendirebilirsiniz. Bu haftadan başlayarak Kalite Puanı raporlamasında, bu puanları daha iyi anlamanızı kolaylaştıracak birtakım iyileştirmeleri kullanıma sunuyoruz.
Kalite Puanı için yeni durum sütunları
Şu anda anahtar kelime durumu baloncuğu üzerinden kullanılabilen üç Kalite Puanı bileşeninin gerçekten çok faydalı olduğu yönünde geri bildirimler aldık. Ancak bu bileşenleri geniş ölçekte incelemek ve kolayca paylaşmak için bir yönteme ihtiyacınız var. Size zaman kazandırmak ve daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olmak için, Anahtar Kelimeler sekmesine isteğe bağlı üç yeni durum sütunu ekliyoruz: “Beklenen TO”, “Reklam Alaka Düzeyi” ve “Açılış Sayfası Deneyimi”. Anahtar kelimelerinizin geçerli puanlarına yönelik kapsamlı bir görünüm elde etmek için bu sütunları anahtar kelime raporlarına eklemeniz yeterlidir.
Anahtar kelime kalitesi için geçmiş verilerden yararlanma
Kampanya performansını iyileştirmek için, hesabınızda yaptığınız reklam optimizasyonu gibi değişikliklerin, Kalite Puanı’nı nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Bugünden itibaren, zaman içinde nasıl değiştiklerini anlamak amacıyla tüm anahtar kelimeleriniz için Kalite Puanı geçmişini ve bileşenlerini görebilirsiniz. Bu verileri dört yeni sütununuz aracılığıyla kullanabilirsiniz: “Kalite Puanı (geçmiş)”, “Açılış sayfası deneyimi (geçmiş)”, “Reklam alaka düzeyi (geçmiş)” ve “Beklenen TO (geçmiş).”
Bu sütunlar hakkında bilmeniz gereken iki önemli nokta:
  1. Seçtiğiniz tarih aralığı için son bilinen puanı yansıtırlar. Geçmiş verilerin 22 Ocak 2016’dan önceki tarihler için kullanılamayacağına dikkat edin.
  1. Anahtar Kelime raporlarınızda “Gün” segmentini kullanırsanız, bu sütunlar her günün sonundaki puanlarınızı yansıtan günlük değerleri gösterir.
             
Bu raporu nasıl inceleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için, güne göre segmentlere ayrılmış olan yukarıdaki rapora göz atalım. Tarihin 10 Şubat olduğunu ve “Portakallar” anahtar kelimeniz için 3 Şubat ile 8 Şubat arasındaki Kalite Puanı’nı görmek istediğinizi varsayalım.
●         İlk olarak, “Kalite Puanı” sütununda bulunan Kalite Puanı’na (3/10) bakın. Bu sütun, raporunu aldığınız tarih ne olursa olsun her zaman geçerli Kalite Puanı’nı gösterir.
●         Daha sonra, raporlama dönemi için bilinen son Kalite Puanı’nı (4/10) gösteren yeni “Kalite Puanı (geçmiş)” sütununu ve bu tarih aralığındaki her gün için geçmiş puanları görürsünüz.
●         7 Şubat ve 8 Şubat tarihlerinde olduğu gibi, bir anahtar kelimenin Kalite Puanı’nı doğru şekilde belirlemek için yeterli gösterim veya tıklama olmadığında boş Kalite Puanı (“—”) görürsünüz.

Bir önceki yazımız olan AdWords'de Veriye Dayalı İlişkilendirme Metodu başlıklı makalemizde adwords, cihazlar arası ilişkilendirme ve veriye dayalı ilişkilendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz