Etkili İçerik Yazmak İçin 5 Naçizane Öneri

0

İçerik Yazmak bir bloggerın, bir sosyal medya çalışanının aslında özetle içerik üretecek çoğu insanın zorluk çektiği bir konudur. Etkili içerik yazmak ise başlı başına bir bilinmeyenler denklemi gibidir. Bu işte yeteneği olanlar da yok değil fakat etkili içerik yazmak/üretmek için yetenek de tek başına etkili olmayabiliyor.

 

 

Etkili İçerik

1 Başlığınızı İyi Seçin

Başlığınız içeriğinizle doğrudan alakalı, bir ön özeti şeklinde, açıklayıcı, yaratıcı ve özgün olmasına dikkat edin. Başlıklar içeriğinizi okutmada en etkili etkenlerin başında gelir. Daha önce sizin yazınızı okumamış herhangi birisi kullandığınız başlığa göre sizi yargılar ve ilk izlenim sonucunda yazınızı okuyup okumayacağına karar verir. İlk izleminiz iyi olması için etkili bir başlık seçiminde bulunun.

2 Öğretin

Özellikle bir e-ticaret sitesi veya ticari kaygılarla açılan bir siteyseniz ve içeriklerinizi üretme amacınız içerik tüketildikten sonra satın alma işlemini kullanıcıya gerçekleştirmek ise onlara ürününüzden bahsetmeyin.

İçeriklerinizi tüketen kişiler aslında sizleri bir nebze tanıyor olurlar, içeriklerinizde kullandığınız yazı diliniz, kullandığınız imge ve benzeri tüm şeyler okuyucularınız için birer ipucudur ve sizler hakkında geniş bilgi sahibi olması için bir araçtır. Eğer içeriklerinizi sadece satış kaygısıyla üretiyor ve içeriklerinizi tüketen okuyucularınza bir şeyler öğretmiyorsanız hem daha fazla sizi okumayacaklar hem de markanızın imajını zedeleyecektir.

Hem unutmayın: Bilgi Paylaştıkça Çoğalır/artar/zenginleşir/ olur da olur yani

 

3 SEO Dostu Olun

İçeriğinizi üretirken SEO’ya uygun olarak yazmanız hem kısa vadede hem de uzun vadede işinize yarayacaktır. SEO dostu içrikler oluşturmak sizi Google ile dost yapar ve Google ile dost iseniz içeriğinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

SEO Nedir Makalemizi buradan, SEO’nun önemiyle alakalı bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Etkili İçerik 1

4 Hedef Kitlenize Uygun İçerikler Yazın

Madde yeterince açık aslında, hedef kitlenize uygun içerikler üretin. Eğer siz kendi hedef kitleniz dışında faklı hedef kitleler için de içerik üretirseniz kendiniz ve hedef kitleniz arasına bir set koymuş olursunuz. Bu sizin samimiyetinize zarar verir ve daha çok kişiye ulaşayım derken elinizdekini de kaybedebilirsiniz. Her zaman hedef kitlenize sahip çıkın ve onların istediği, onların tüketeceği türden içerikler üretin.

5 Görsel Seçimine Dikkat Edin

İnsanlar okumayı pek sevmezler fakat iyi bir görsel gördükleri zaman ilgilerini çeker. Görselinizi seçerken içeriğinizle alakalı olmasına son derece dikkat edin aynı zamanda yüksek çözünürlüğe sahip bir görsel kullanımı içeriğinizin kalitesini arttıracak. İyi bir görsel kullanımı hafızalardan uzun süre silinmeyecektir. Tıpkı ünlü Afgan Kızı Fotoğrafı gibi…

 

Afgan Kızı

 

Bir önceki yazımız olan Disney : Oyunu Bilmiyoruz Oyundan Çekiliyoruz başlıklı makalemizde Disney, girişim ve Walt Disney hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz