Facebook 2 milyar kullanıcıya koşuyor

1

Yılın ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıklayan Facebook, hızlı bir şekilde büyümesine devam ediyor. 2017’nin ilk çeyreğini 8.03 milyar dolar gelir ve 3 milyar dolar kâr elde ederek kapatan Facebook, bir önceki çeyrekte 1.86 milyar olan aylık aktif kullanıcı sayısını yüzde 4.3 arttırarak 1.94 milyara yükseltti.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 5.38 milyar dolar olan gelirini yüzde 49 oranında arttırarak 8.03 milyar dolar seviyelerine kadar çıkaran Facebook, 2016’nın dördüncü çeyreğinde ise 8.80 milyar dolar gelir elde etmişti. Kârını da arttırmayı başaran sosyal medya devi 2016’nın ilk çeyreğinde 1.73 milyar dolar olan kârını ise 3 milyar dolar seviyelerine kadar yükseltmiş. Facebook’un geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde ise 3.56 milyar dolar kâr elde ettiğini hatırlatalım.

Gelir artışındaki yavaşlama dikkat çekiyor

Facebook, hem gelir hem de kâr anlamında 2016’nın ilk çeyreğini geride bırakmış olsa da geçtiğimiz yılın 4. çeyrek rakamlarının tutturamadı. Aylık aktif kullanıcı sayılarında da mühim bir artış yakalayan sosyal medya devi, 2016’nın ilk çeyreğine oranla yüzde 17 oranında gelişme göstererek 1.65 milyar olan aylık aktif kullanıcı sayısını 1.94 milyar kişiye çıkardı. Buna rağmen Facebook, havadis, bilgi, salık akışında gösterebileceği reklamların üst limitine yaklaştığı için gelir artışı yavaşlıyor. Şirketin Instagram ve öbür kanallarda yeni formatlarla kullanıcı ilgisini arttırmayı istemesindeki esas motivasyon da bu.

Günlük aktif kullanıcı rakamlarında da ufak bir artış sağlayan Facebook, 2016’nın ilk çeyreğinde 1.09 milyar, dördüncü çeyreğinde ise 1.22 milyar olan günlük aktif kullanıcı sayısını 2017’de 1.28 milyar kişiye çıkarmış. Aylık aktif 2 milyar kullanıcı barajının ne denli aka bir başarı olduğunu anlamak için dünya nüfusunun 7.5 milyar şahıs olduğunu düşünmek yetiyor.

Büyük ihtimalle 2017’nin ikinci çeyreğinde 2 milyar aylık aktif kullanıcı barajını aşacak olan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg finansal raporlarla ilgili yaptığı açıklamada 2017 yılına iyi bir başlangıç yaptıklarının altını çiziyor. Facebook yükselişine hızla devam etse de, başı hem düzmece haberler hem de şiddet içerikli diri yayın ve videolarla dertte.

Mark Zuckerberg’in dün yaptığı ve çokça ses getiren açıklamaya göre Facebook, şiddet içerikli videoların önüne geçmek için 3 bin moderatörü video içeriklerini incelenmesi için işe alacak.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaretin Güvenli Online Ödeme Çözümü Compay Rekabet Gücünü Artırıyor başlıklı makalemizde compay ve E-ticaret hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.