Facebook Algoritma Güncellemesi Yapacak

0

Facebook birçok kullanıcı tarafından sevilmeyen bir problemi çözmeye yöneldi. Son zamanlarda MSQRD satın alması, canlı yayın özelliği gibi haberlerle çokça haberini yaptığımız Facebook’un amacı bu sefer haber akışı algoritması.

instant-articles-gif

Facebook arkadaşlarınızdan biriyle iletişimi kestiğinizde yakın zamanda Facebook o kişinin güncellemelerini artık sizin haber akışınızda göstermiyor. Bu da insanlarla sürekli iletişim halinde olmayı gerektiren bir durum. Özellikle binleri aşkın arkadaşı olan kişilerin en çok yakındığı sorunlardan birisidir bu. Facebook işte bu duruma bir el atıp algoritmasını güncelleyeceğini duyurdu.

 

Hedeflemek Önemli

Facebook kullanıcısı olarak haber akışında tüm haberleri görmeyi elbette istemezsiniz, Facebook’da bunu aynı şekilde düşünmüş ve kullanıcıların yakın çevresinden onları ilgilendiren içerikteki paylaşımları daha sık göstererek doğru hedef kitlenin doğru haberi görmesini sağlamış.

Hiç kimse yoktur ki Facebook’da haber akışında bir gönderinin devamını görmek için tüm gönderileri beğensin, yorum yapsın. Kimsenin buna zamanı da yoktur diye düşünüyorum. Facebook yeni geliştirdiği algoritmasıyla bunu algoritmaya yaptıracak ve kullanıcılar artık etkileşimde olmasa bile bir markanın veya bir arkadaşının gönderisini haber akışında görebilecek. Bu algoritmanın ismine Instart Articles (Anlık Makaleler) diyorlar, adından da anlaşılacağı üzere haber akışını düzenleyici bir algoritma.

 

Markalar Açısından Önemi

Son olarak bu algoritmanın markalar açısından önemine gelelim. Instart Articles algoritması markaların hedef kitlelerine ve hedef kitle kullanıcıların markalara daha uyumlu bir şekilde karşılaşmalarını sağlayacak. Yani bir marka Facebook için bütçe oluşturdu ve Facebook sponsorlu bir gönderi hazırladı. Hedef kitlesindeki kullanıcılar sponsorlu gönderiye fazla maruz kaldıkları zaman markaya karşı bir ön yargı ve sıkılma hissede bilir, bunun yanında gösterim başına maliyet ile hesaplanan sponsorlu gönderilerde bir gönderinin bir kişiye çok defa gösterilmesi o reklamın verimliliğini azaltarak bütçenin hızlı tükenmesine neden olur. Facebook yeni algoritması Instart Articles ile bunlara çözüm getirmeyi hedefliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Yerel İşletmeler İçin Pinterest Kullanımı başlıklı makalemizde pazarlama ve pinterest hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz