Facebook Canlı Yayın Özelliği

3

Facebook Canlı Yayın 1

Video yayıncılığı ve video ile alakalı gelişmeler son zamanlarda epey yüksek bir ivme yakaladı. Geçtiğimiz günlerde Youtube’un Periscope’a alternatif bir uygulama geliştirdiğini yazmıştık. Facebook ise bu gelişmelerden geri kalmıyor. Daha önce bazı kesimlerin kullanabilmesi için kullanıma sunduğu canlı yayın özelliğini şimdi herkesin kullanımına sunuyor.

Mark Zuckerberg’in kendi Facebook hesabında paylaştığı bir gönderide canlı yayın özelliğinin çok yakında herkes tarafından kullanılabilen bir özellik olduğunu duyurdu. Yayın esnasında Facebook Live hakkındaki soruları yanıtladı.

facebook-live-header 3

 

“Cepte Bir Televizyon Kamerası Taşımak”

Mark Zuckerberg, Facebook Live’ı bu kelimelerle ifade ediyor. Facebook kullanıcılarının da bu özelliği kullanarak canlı yayının gücünden faydalanabileceğini söyledi.

Facebook, Facebook Live ile farklı yenilikler de getiriyor. Bu yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Facebook’da canlı yayın yapan Facebook sayfaları için yeni metrikler gelecek.
  • ‘’Davet Et’’ Butonunu kullanarak Facebook’da canlı yayına arkadaş listenizde ekli kişileri davet edebileceksiniz.
  • Facebook Live Map ( Canlı Yayın Haritası) ile 60’dan fazla ülkede yayın yapanlara ulaşılabilecek.
  • Facebook grupları ve Facebook’da oluşturulan etkinlikler canlı yayın yapabilecek.
  • Facebook Reactions ifadeleri Facebook Live’da daha çok kullanılabilecek.
  • Facebook Live canlı yayını esnasında yapılan yorumlar yayın bittikten sonra tekrar seyredildiğinde canlı yayındaki haliyle bir akışa sahip olacak.
  • Facebook Live’da 5 yeni Live Filtresi kullanılabilecek.

Tüm bu özelliklerin önümüzdeki haftadan itibaren IOS ve Android kullanıcılarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dijital Mühendis Facebook Sayfası İçin Tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Instagram Mayın Tarlası başlıklı makalemizde dijital haberler, dünya mayın günü ve instagram mayın tarlası hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz