Facebook ‘dan Otomatik Alternatif Metin

0

facebook

Görme Engelliler İçin Facebook’tan Otomatik Alternatif Metin Yeniliği

Facebook otomatik alternatif metin adlı yeniliği, IOS’da başlatıyor. Otomatik alternatif metni görme engelli  insanlar için  nesne tanıma teknolojisi kullanılarak bir fotoğrafın veya bir metin açıklanmasını sağlıyor.

Görme engelliler bugünden itibaren IOS cihazlarından ekran okuyucuyu kullanarak bir metni veya fotoğrafı sesli olarak duyabilecek. Bu özellik şimdilik sadece ingilizce ve ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda da kullanılmaya başlanacak. İlerleyen zamanlarda daha çok dil ve platformun da bu özelliği kullanacağı öngörülüyor.

 

görme

Söz konusu tanım cümleleri, Facebook tarafından “Otomatik Alternatif Metin” olarak adlandırılıyor ve resimlerin alt metni olarak oluşturuluyor. Standart bir HTML yeteneği olan söz konusu özellik, ekran okuma araçlarından yararlanan görme engellilere daha fazla erişim seçeneği sunma ve mevcut erişim imkanlarını artırma amacıyla tasarlamış.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatımı başlıklı makalemizde dijital haberler, Whatsapp Uçtan Uca ve Whatsapp uçtan uca şifreleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz