Facebook hükümetlerin dezenformasyon operasyonlarına karşı mücadeleye başladı

0

Facebook ya da Google sahte haberlerle mücadele araçlarını ardı ardına devreye alıyor ancak “sahte haberler” dezenformasyon mücadelesinde buzdağının görünen kısmını işaret ediyor. Haberi sosyal ağlardan saha kullanıcılar için kamusal saha mücadelesi ağırlıkla Facebook ve Twitter’a taşınmışken, mücadeleyi “kazanmak” için en fazla hileye başvuran organların başında hükümetler geliyor. Dezenformasyon operasyonu olarak anılan bu hileler, kapsamlı bir stratejiyle yürütülüyor ve halkı manipüle etmek için kullanılıyor. Düzmece haberlerin ardından Facebook, sıranın bu operasyonlara geldiğini söylüyor.

Platformundaki dezenformasyon operasyonlarına karşı siber emniyet şirketleri FireEye ve Dell SecureWorks ile beraber çalışan Facebook, bu operasyonlarla mücadelesini uzunca bir yazılı raporda açıklıyor. Sivil katılımın önemine vurgu yapan raporda, hükümetler ve devlet dışı aktörlerin kendi çıkarları için halkı yanıltmak için kulllandığı taktiklere enformasyon operasyonları deniliyor. Bu operasyonlar, düzmece haberler, dezenformasyon, kamuoyunu manipüle etmek için devlet memurları ya da parayla açılan düzmece hesapların organize bir şekilde kullanılmasını kapsıyor.

Facebook düzmece hesaplarla manipülasyon yapan aktörleri cezalandırmaya başlıyor

Enformasyon operasyonlarının yeni bir fenomen olmadığına; antik Roma’dan Çin imparatorlarına kadar tarihin en eski dönemlerinden bu yana devletler tarafından kullanıldığına dikkat çekiyor Facebook. Yakın zamanda ABD seçimlerinde eş bir operasyonun yapıldığını söyleyen facebook, Fransa’daki umumi seçimler öncesinde 30 bin düzmece hesabı dondurduğunu açıklamıştı.

Bu operasyonlarla mücadelenin geleneksel hacker ve dolandırıcıları tespit etmekten daha zor olduğunu söyleyen Facebook, düzmece hesapların tespiti için machine learning teknolojisini ve istihbarat ajansı seviyesinde analizleri kullanacak. Facebook bu mücadeleyle kamusal saha mücadelesinin platformu dışındaki aktörler tarafından denetim edilmediğinden emin olmak istiyor. Zira bu, dünyanın en fazla havadis, bilgi, salık okutan platformu Facebook’un geleceği için aka bir tehdit. Önümüzdeki dönemde Facebook’un bu zaaflarına vurgu yapan yeni rakipler görmemiz kuvvetle muhtemel.

Bir önceki yazımız olan Al Jazeera Türk Dijital’in faaliyetleri resmen sonlandırıldı! başlıklı makalemizde Al Jazeera, Al Jazeera Türk ve beIN MEDIA GROUP hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz