“Facebook ile Bağlan” Özelliğini Kendi Sitenizde Nasıl Kullanırsınız?

0

Ziyaretçilerinizin sitenize Facebook profilleriyle giriş yapmalarını sağlayarak onların yaş, cinsiyet, beğenileri, arkadaş listeleri gibi bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Facebook ile Bağlan özelliği hem kullanıcıların daha kolay kayıt olmasını sağlar hem de sizin kullanıcılarınızı tanımanıza olanak tanır.

 

#1: Hangi bilgileri toplamak istediğinize karar verin

Hepimiz akıllı telefonlarımıza uygulama indirdiğimizde veya internette bazı uygulamaları kullanmak istediğimizde bizden bazı izinler istendiğini biliyoruz. Bu izinler uygulama veya oyunu yapanlar tarafından hedef kitle çalışması için özellikle istenmektedir. Siz de siteniz için bu izinleri ziyaretçilerinizden isteyebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizin zevk ve tercihlerini dikkate alarak içerik oluşturabilir, yeni ziyaretçilerin dikkatini çekebilmek için stratejiler oluşturabilirsiniz. Ayrıca bilmenizde fayda var, Facebook aracılığıyla ziyaretçilerinizden 502 farklı izin isteyebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizden olabildiğince fazla bilgi toplamak çok güzel görünse de bu sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çünkü fazla bilgi toplamak için fazla izin istemeniz gerekmektedir. Bu ise ziyaretçileriniz tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu durumda fazla bilgi toplayıp içerik zenginleştirmek isterken birden ziyaretçi kaybına uğrayabilirsiniz. Yani izinleri isterken iki kez düşünmenizde fayda var. Sadece yapacağınız çalışma için elzem olan bilgileri belirleyip yalnızca onlar için izin istemeniz sizin için daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Sizin için aşağıda kısa bir liste hazırladık. Bu listedeki izinler neredeyse her uygulama geliştiricisi ya da site yöneticisinin ulaşmak isteyeceği bilgiler olmakla beraber ziyaretçiler tarafından da reddedilmeyecek izinlerdir.

Email

Eğer bu izini alabilirseniz ziyaretçilerinizin aktif kullandıkları mail adreslerine ulaşmışsınız demektir. Birçok kullanıcı asli olan mail adresinin yanında yalnızca oyun ve uygulama aktivasyonu gibi durumlar için ikinci mail adreslerine sahiptir. Bu mail adresleri çöpten farksızdır. Fakat genel olarak insanlar Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda asli mail adreslerini kullanmaktadır. Dolayısıyla Facebook üzerinden ulaşacağınız mail adresleri çok yüksek ihtimalle aktif olacaktır.

Ayrıca çoğu mail adresi yazmak için oldukça karmaşıktır. Oysa Facebook sizin için bu mail adreslerini düzenli bir şekilde tasnif edeceğinden sizin yeniden yazmanıza gerek kalmayacaktır.

Herkese açık profil

Ziyaretçilerinizin açık profillerine ulaşmak demek onların isimlerine, yaşlarına, cinsiyetlerine, konuştukları dile ve daha birçok kişisel bilgilerine ulaşmak demektir. Bu ise tam olarak sizin isteyeceğiniz bilgi yumağıdır.

Beğeniler

Zİyaretçilerinizin sosyal medyadaki beğenileri onların zevk ve tercihlerini anlamanız için iyi bir araçtır. Bu bilgi sayesinde içeriklerinizi çoğunluğun beğenilerine göre oluşturarak ziyaretçi kitlenizi arttırabilirsiniz.

Arkadaş Listesi

Bu bilgi sayesinde sosyal medyada ne kadar etkin olduğunuz test edebileceksiniz. Örneğin ziyaretçi listenizde olan bir kişinin arkadaş listesinde çok fazla sitenizi ziyaret eden kişi varsa bu sizin yavaş yavaş viral olduğunuzun anlamına gelmektedir. Ya da tam tersi durumda performansınızın düşük olduğu anlamına gelir. Bu durumda çalışmalarınızı gözden geçirerek içeriklerinizi zenginleştirebilirsiniz.

Bir öneri: Ziyaretçilerinizi, onların bilgilerini nasıl kullanacağınız konusunda bilgilendirmek onları gerekli izinleri vermek için teşvik edecektir.

#2: “Facebook ile Bağlan” uygulamanızı kurun

Hangi bilgileri toplayacağınıza karar verdikten sonra sıra uygulamayı kurma aşamasına geldi. Merak etmeyin bu çok karmaşık bir süreç değil.Kolaylıkla üstesinden geleceksiniz.

Başlamak için öncelikle developers.facebook.com adresinde aktif bir hesabınız olmalı. Zaten sahip olduğunuz bir hesapla giriş yapabilirsiniz.

Click Create App after logging into your Facebook developers account.

Giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst kısmında “Kaydol” butonu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak bir uygulama oluşturmanız gerekmekte

Tıkladığınızda karşınıza bir pencere gelecek. Bu pencerede “Display Name” yazan kısıma uygulamanız için belirlediğiniz ismi girmelisiniz. Daha sonra da mail adresinizin istendiği boşluğu doldurun. En altta kategori kısmı olacak. Oradan web sitesi kategorisini seçin.

İşte bu kadar! Uygulamanız hazır. Şimdi yapmanız gereken bazı ayarlar var. Önclikle uygulamanızın sağ tarafında “Başlayın” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın.

Şimdi de ekranın solunda bulunan panodan üstte bulunan “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Açılır menüde bulunan “Temel” kısmına tıklayın.

 

Açılan sayfada istenen bilgileri doldurun. Doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında “Platform Ekle” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın. Karşınıza gelen açılır pencereden “Websitesi” seçeneğini seçin.

Sizden sitenizin URL kodunu isteyecektir. Burayı da doldurun.

İşte bu kadar! Uygulamanız artık tamamıyla kullanıma hazır. Artık sadece uygulamanızı aktifleştirip yayınlamanız gerekir.

 

#3: Uygulamanızı Değerlendirmeye Sunun

Buraya kadar olan kısımda Facebook sizden istediğiniz bilgiler için herhangi bir onay istemiyordu. Bundan sonra ziyaretçilerinizden isteyeceğiniz her bilgi için Facebook’tan izin almanız gerekiyor.

Bu aşamayı yalnızca bir izin üzerinden anlatacağız. Siz bütün izinler için aynı yolu takip edeceksiniz. Bizim örneğimizde kullanacağımız izin “Beğeniler” olacak.

Sol panoda bulunan “Uygulama İncelemesi” kısmına girin. Karşınıza çıkan sayfada “Current Submissions” kısmının sağında bulunan “Add Items” butonuna tıklayın.

 

Açılan pencereden “User Likes” kutucuğuna tik atın ve sayfanın alt kısmında bulunan “1 Öge Ekle” butonuna tıklayın. “Current Submissions” kısmına onay bekleyen “User Likes” isteğinin eklendiğini göreceksiniz. Şimdi Facebook’a neden bu bilgiye ulaşmak istediğinizi bildirmek zorundasınız. Bunun için de isteğin sağında bulunan “Notları Düzenle” yazısına tıklayın. Açılan pencerede istenen bilgileri doldurun. Bu işlem de bu kadar! Artık isteğinizin kullanılabilir duruma geçmesi yalnızca Facebook yetkililerinin elinde. İzin verdikleri taktirde bu isteği de aktif olarak kullanabilirsiniz.

 

#4: “Facebook ile Bağlan” uygulamasını sitenize ekleyin

https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/web/login-button.

Bu linkte ekleyeceğiniz “Facebook ile Bağlan” linkinin ayarlarını yapacaksınız. Facebook bu kısımda da oldukça basit bir arayüz sağladığından bu işlemi rahatlıkla yapabileceksiniz.

Butonu ayarlamayı bitirdikten sonra “Kodu Al” butonuna tıklayın. Daha sonra bu kodu sayfanızda kullanarak ziyaretçilerinizin Facebook vasıtasıyla sitenize girmesini sağlayabilirsiniz.

Kodu yapıştırdığınızda görüntüsü aşağıdaki gibi olmalıdır. Gördüğünüz üzere ziyaretçilerinizden isteyeceğiniz bilgiler kodun içerisinde listelenmiş durumda. Bu kısımdan isteklerinizin koda eklenip eklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

function fblogin(){ FB.login(function(response) {},{ scope: ’email,user_friends,publish_actions,user_likes,user_relationships,user_location’ });

Eğer Facebook istemiş olduğunuz onayları verir ve uygulamayı kullanmanıza müsade ederse işleminiz tamam demektir. Bundan sonrası Facebook yetkililerine kalmış bir durum.

Daha Kısa ve Öz

Sosyal medya hesaplarıyla bir yere üye olmanın en güzel yanı üyelik sürecini kısaltmasıdır. Bu, insanların artık bu yolla üye olmalarını teşvik etmektedir. Fakat istenilen izinlerin çoğalması da insanların üye olma fikirlerini caydırır. Bu yüzden yalnızca işinize yarayacak yani izinleri isteyin. Topladığınız verileri optimum düzeyde faydayla kullanmaya çalışın. Verilerinizin sonuçlarını iyi değerlendirin ve sitenizi bu veriler ışığında yeniden yapılandırın. 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Her İşin Başı Planlamadır başlıklı makalemizde dijital planlama ve medya planlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz