Facebook Messenger’da okundu bilgisi gönderimi nasıl engellenir?

0

Okundu bilgisi gönderme furyası popüler mesajlaşma uygulamalarının karşı koyamayacağı diyemeyeceği kritik bir özellik ancak bu özellikten kurtulmak isteyen fazla sayıda kullanıcı da var. Erteleyen ya da türlü sebeplerle görünmez olmak isteyen kullanıcılar için Facebook Messenger‘da bu bildirimleri kapatma özelliği henüz yok. FB Unseen, birileri bu özelliği popülerleştirene kadar kullanabileceğiniz üçüncü parti bir eklenti.

Facebook Messenger için geliştirilmiş bir reklam engelleyici gibi çalıştığını söyleyen FB Unseen, bir Chrome, Firefox ve Opera tarayıcı eklentisi. Yapmanız gerek eklentiyi indirip, Messenger sohbetlerinize başlamak ve tamamen görünmez olma hakkınızı kullanmak. Zira eklenti, yalnızca “Okundu” bildirimlerini durdurmakla kalmıyor; son aktif görüldüğünüz zaman, alındı bilgisi ve mesaj yazdığınızı işaret eden imgeleri de engelliyor. Eklentiyle beraber mesajları “okundu” olarak işaretleyebiliyorsunuz.

FB Unseen, yayınlandığı tarihten kısa bir süre sonra Facebook’ta bloklandı. Yani eklentiyi doğrudan Facebook ya da Messenger üzerinden arkadaşlarınızla paylaşmanız olası değil. Bunun için WhatsApp ve öbür mesajlaşma uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Eklenti ise Facebook web’de sohbet sırasında vaatlerini yerine getiriyor.

FB Unseen bir süre evvel Ghost for Chat ile süregelen trendin bir ürünü olarak görülebilir. Ghost for Chat, Chrome uygulamasıyla Facebook’ta sizi görünmez yapan yazılımlara iyi bir alternatif olarak sunulmuştu.

Bir önceki yazımız olan Popüler kutu oyunu Pictionary sonunda mobile geldi başlıklı makalemizde Pictionary hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz