Facebook Reklamlarında Neden Başarısız Oldum?

0

Siz de “Facebook Reklamlarında Neden Başarısız Oldum?” diyorsanız veya Facebook’da reklam verecekseniz önce tecrübelerden meydana çıkan bu 4 nedeni okuyun!

Facebook şuan dünyada en çok kullanılan sosyal medya sitesi olma özelliğini taşıyor. 2 Milyar  kullanıcı olan bu plartborm haliyle reklamverenler için en çok kullanılan sosyal medya alanlarından birisi. Fakat küçük işletmeler bazı sebeplerden dolayı Facebook reklamlarından başarılı sonuçlar elde edemiyor. Size bu sebeplerden 4’ünü yazacağız.

 

1. Stratejinin Yetersizliği

Markaların, Facebook üzerindeki çabalarından sonuç alamamasının başlıca nedeni, bir strateji eksikliği. Bu sadece küçük işletmeler için anlaşılmasın büyük, çok büyük işletmeler de için de geçerli olan bir başarısızlık nedeni!

Bir sosyal medya stratejisi sadece güzel resimler göndermek asla DEĞİLDİR. Hedefinizi tanımlamanız, o amaca ulaşmak için hangi kanalları kullanmak istediğinize karar vermeniz, içerik planınızı ana hatlarıyla çizmeniz ve belirli bir reklam bütçesi ayırmanız gerekir. Bu dört nokta, ölçüp optimize etmeniz gereken katı bir temel strateji haline gelecektir.

Genel bir strateji göz önüne alındığında, sosyal medyada yaptığınız her şeyin rayına oturacağını göreceksiniz.

2. Hikayeleri Kullanın

Facebook ve diğer sosyal medyalarda yeni özellikleri kullanmayan markalar, kullanıcılar tarafından bir süre sonra unutulur. Aynı zamanda yeni gelişmelerden haberi olmayan ve kullanmayan marka artık dijitalden ve müşterilerinden uzak olarak algılanıyor.

Örneğin Snapchat’ı kullanın – Snapchat bir çokları için öfke kaynağıydı (çıplak fotoğraf paylaşımlarından dolayı), büyük ve küçük olan her marka pazarlama yapmak için Snapchat’i kullanmıyordu. Bununla birlikte, Facebook ve Instagram, Snapchat’ın eğlenceli özelliklerinden bazılarını entegre etmeye başladı ve böylece bu deneyim çok fazla kitlelerle tanıştı. Sosyal medya da kötü bir itibara sahip olan hikaye paylaşımı artık her marka tarafından kullanılıyor. Siz de markanızla alakalı hikayeler paylaşarak kullanıcılarınızla etkileşim kurmanın yanı sıra kaç aktif kullanıcı var öğrenmiş olursunuz ve buna göre strateji oluşturabilirsiniz.

 

 

3. Zaman Yatırımı Yapın

Araştırmadan elde edilen en şaşırtıcı paketlerden biri, küçük işletmelerin% 75’inin sosyal medya pazarlaması konusunda haftada iki saatten az bir zaman harcıyor olmasıdır. Yani sosyal medya da başarılı olmayı beklemek ve sosyal medya’da zaman geçirmemek bir işletmenin kendi kuyusunu kasmasından başka bir şey değildir. İşletmeler kullanıcılarla doğrudan etkileşimde bulunmalı.

İşte araştırma sonuçları:

İşletmeniz için Facebook pazarlamasında haftada ne kadar zaman harcıyorsunuz?

1 saatten az -% 58
1-2 saat -% 16
3-5 saat -% 5
6-10 saat -% 5
Haftanın 10 saati – 10%
Bu veri de işletmelerin Facebook yaklaşımını görüyoruz. Spor salonunda haftada 2 saat harcayarak fit bir vücuda sahip olabilecek misiniz mesela? Ya da Haftada 2 saat pratik yaparak yeni bir dil öğrenir misiniz?

Daha da şaşırtıcı olan çoğu marka, haftada bir defadan az içerik yayınlıyor.

Facebook sayfanızda ne sıklıkta yeni yayınlar yayınlıyorsunuz?

Günlük olarak -% 9
Günde 1-3 kez -% 7
Günde 3 kere -% 6
Haftada birkaç kez -% 20
Ayda birkaç kez -% 58
Ayda birkaç kez yayın yapacaksanız ve sosyal medyada haftada iki saat harcıyorsanız, devam edin ve hesaplarınızı kapatın. Hiçbirine sahip olmak, işletmeniz için eşit sonuçlar doğurmaz.

Sosyal medya pazarlamasının maliyet etkili yararlarından herhangi birini istiyorsanız, zamana yatırımı yapın.

 

4. Reklam Bütçesini Bölün

Birkaç yıl önce Facebook’u binlerce kişiye ulaşıp web sitesi trafiğini yönlendirmek için kullanabilirdiniz. 2017’de ise durum biraz daha farklı, Facebook için yaptığınız tek seferlik yüksek bütçeli yatırım yerine bütçenizi aylara bölmeniz daha iyi sonuç verecektir.

Facebook reklamlarıyla ilgili araştırmalara göre, Facebook Reklamcılığı harcamalarında tek seferlik yüksek bütçeli reklam vermek yerine ayda 200 TL  gibi düşük bir orana sahip markaların,  pozitif YG elde ettiği gözlemlenmiş.

 

 

Bir önceki yazımız olan En Doğal E-Ticaret Girişimi Fethiye Köy Ürünleri Hizmete Başladı! başlıklı makalemizde doğal ürün, fethiye köy ürünleri ve kadın girişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz