Facebook Sayfalarının Haber Akışını Etkileyen Faktörler

0

Facebook’da kullanıcılara nasıl bağlanacağınızı ve etkileşim kuracağınız hakkında ipucu arayan bir sayfa yöneticisi misiniz? Facebook, Facebook’da bulunan sayfaların okurlara erişmelerine yardımcı olmak için tıklama yasağını, yanlış bilgi ve sansasyonelliği cesaretlendiren Topluluk Standartlarını açıklayan, Facebook Sayfalarının Haber Akışını Etkileyen Faktörleri açıkladı.

Facebook yayıncılara, insanların okuması gereken şeyleri seçmediğini, aksine ne okumak istediklerini belirtir. Yayıncılar(Facebook Sayfa Yöneticilerli kitlelerini biliyorsa, bu kitleye en iyi nasıl bağlanacağını bilmeliler. Bu faktörlerin sayfa yöneticilerini ilgilendirdiği kadar bireysel kullanıcıları da etkilediğini belirtmek isteriz.

Bilgilendirici: Bu öznel faktör, kullanıcıların geçmişte nasıl bir uğraş yaptıklarını göz önüne alır. İnsanlar, yaşamları için bilgilendirici bağlamlar sağlayan öyküleri değerlendirebilir ve bu da her bir kişi için farklıdır. Bazıları sporla, diğerleri siyasette ve diğerlerinde pişirmeyle ilgileniyor.
Anlamlı: Facebook’un betimleyicisi, bir kişiye veya sayfaya ne kadar yakın olduğu, benzer içeriği nasıl paylaştıklarını ve etkileşimde bulunduğu gibi birçok kişisel faktörü olduğu kadar, bir hikayeyi okuduğu veya bir videoyu izlediği süreyi de hesaba katar.
Doğru: Her geçen gün Facebook’da bir sürü yanlış bilgi paylaşımı oluyor, hepimizin karşısına çıkan bilgi kirliliğini önlemek için bu içerikler Facebook haber akışında daha az yer alıyor ya da hiç yer almıyor. Okuyucular için zararlı olan bu içeriklerin paylaşılmaması öneriliyor.
Orijinal: Orijinal hikayeler çoğunlukla okuyucuya aittir. Ancak orijinallik, yanıltıcı beklentiler yaratan sansasyonel başlıklar değil net başlıkların kullanımına da uzanır. Facebook spam karşıtı ve daha yüksek etkileşim için haber akışında orijinal içerikleri göstermenin yanında yer alıyor.
Güvenilirlik: Paylaşılan içerikler okuyucuların güvenliğini tehdit etmemelidir. Facebook genellikle hesapları devre dışı bırakmak için siber güvenlikle birlikte çalışır. Tehdit mesajları içeren içerikleri de kaldırır ve kullanıcıların güvenliği için gerekli aksiyonları alır.
Saygılı: Facebook, hassas içerikli kategorilerde yapılan paylaşımların da kullanıcılar tarafından sevilip sevilmediğini biliyor ve önlemini alıyor.
Facebook yukarıdaki faktörlerin tümünü dikkate almak için Haber Kaynağı’nı güncelledi ve tüm yayıncıların bu ilkeleri takipçilerden ve arkadaşlardan gelen en iyi yanıt için düşünmesini öneriyorlar.

Özetle Facebook haber kaynağında; Bilgilendirici, Anlamlı, Doğru, Orijinal, Güvenilir, Saygılı içerikleri destekliyor.

Bir önceki yazımız olan Change.org’taki En sevimli İmza Kampanyası! başlıklı makalemizde Change.org hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz