Facebook, Source3’yi satın aldı

0

İçerik hakları ihlalleri ve izinsiz yüklenen videolarla savaş açan sosyal medya platformu Facebook, ABD merkezli içerik hakları girişimi Source3‘yi satın aldı. Gerçekleşen satın alma Source3’nin resmi sitesi arayıcılığıyla duyuruldu. Açıklamada anlaşmanın şartları paylaşılmazken, Facebook sözcüsü de açıklama yapmaktan kaçındı.

Source3’nin sadece teknolojisini satın almayan Facebook, girişimin bazı çalışanlarını da bünyesine kattı. 2014 yılında 4 milyon dolar tohum yatırımı alan Source3, içerik hakları ihlalleri ve hak yönetimi konularına yoğunlaşıyor. Facebook’ta da korsan bir şekilde izinsiz yüklenen videoları takip edecek olan Source3, IP üzerinden izinsiz paylaşım yapan kullanıcıları tespit edecek.

Korsan içerik sorunana çözüm olacak mı?

Geçtiğimiz yıl duyurduğu Rights Manager servisi ile korsan içeriklere ve telif hakları ihlallerine savaş açan Facebook, Source3’nin satın alarak elini güçlendirdi. Youtube’un Content ID servisine oldukça benzeyen Rights Manager, içeriklerin izinsiz olarak paylaşılmasının önüne geçiyordu. Source3’nin Facebook’a katılması sosyal medya platformu içinde hızla büyüyen korsan paylaşım sorununa çözüm olacak mı bunu zaman gösterecek.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz