Facebook tüm yayıncılara Instant Articles reklamlarını denemeyi öneriyor

0

Facebook, haber, bilgi, salık içeriklerinin daha hızlı yüklenmesini sağlayan Instant Articles özelliğini yaklaşık iki sene önce tanıttı. Haber sitelerinin sonunu getirebilecek bir özellik olsa da Facebook, Instant Articles’ı yayıncılar için gelir yaratabilecekleri şekilde kurgulayarak, özelliğin sadece bir tehdit olarak algılanmasını engelledi. Facebook, geçtiğimiz Mart ayında Instant Articles sayfalarının alt kısmında konuyla ilgili olan reklamların testine başladı.

Test, Facebook’un kendi reklamcılarının Instant Articles sayfalarındaki müstakil reklamları içeriyor. Facebook’a göre henüz erken aşamadaki test, yayıncı sayısında kademeli bir artış olduğunu göstermesine rağmen, bu sayı henüz istenilen rakama ulaşamadı. Facebook şu anda, bu süreci yeniden uygulamaya geçirebilmek için daha geniş bir yayıncı kitlesinin art bildirimine gereksinim duyuyor. Bu nedenle Facebook, Instant Articles reklamları testlerini tüm yayıncılara açtığını duyurdu.

 

Instant Articles Ne İşe Yarar?

Facebook’un Instant Articles özelliği, rakipleri Google AMP ve Apple News aksine, reklam içeriklerini mobilde daha basit okumayı sağlamak üzerine dizayn edildi. Temelde tüm bu teknolojik özellikler okuyucuya yalnızca ilgilendiği şeyi vermeyi amaçlıyor: bir sürü reklam ve otomatik açılan videoların aksine yalnızca ova metni ve ilgili görseller.

Ancak tabi ki yayıncılar bu mobil ortamının reklamlardan temizlenmesine pek de sıcak bakmamışlardı. Çünkü tabii olarak bu, onlar için en kafa gelir kaynağı olan reklamcıları, paralı aboneleri ve sayfa beğenilerini kaybetmek demekti.

Bu, Facebook için hem Instant Articles sayfalarına hızlı ulaşımı sağlamak, hem de yayıncıları üzmemek için bir orta yol bulmak için bir adım oldu. Son aylarda bunun üzerinde çalışan şirket, ya Instant Articles sayfalarında daha çok reklama ruhsat verecek ya kullanıcıları e-posta listelerine aza olmaya, sayfaları beğenmeye teşvik edecek (call-to-action) ya da yayıncıları ücretsiz tecrübe ve uygulama indirmeye sevk edecekti.

Ayrıca Facebook geçtiğimiz ay, yeni bir yazılım geliştirme kiti uzantısı (SDK extension) ile yayıncılara Google AMP ve Apple News için de eş zamanlı ova yayınlama olanağı sunduğunu da sizlerle paylaşmıştık.

 

 

Süreç boyunca Facebook birçok yayıncı kaybetti

Ancak hatırı sayılır sayıda tanınmış yayıncı Facebook’un bu özelliğini kullanmayı bıraktı. Nisan ayında, Forbes, Hearst, The New York Times’tan The Guardian’a birçok meşhur yayın Instant Articles uygulamasını kullanmaktan vazgeçti. Diğer bazı ana yayınlar, Bloomberg, The WSJ, ESPN, CBS News, NPR, Financial Times ve VICE News gibi, ise uygulamayı askıya aldılar.

Bütün bu tersliklere rağmen, Facebook’un bugünkü Instant Articles kullanım oranı gittikçe büyüyor. Şu anda 10 bini aşkın yayın bu formatı kullanmakta. Instant Articles, tüm Facebook tıklanmaları sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor ve toplamda mobil web’e kıyasla Instant Article yüzde 20-50 daha çok trafik sağlıyor.

Ek olarak, Facebook, yeni reklam tipleri ve reklamların yerlerinin değiştirilmesi gibi yeni yatırımların faydalı olmaya başladığına da değiniyor. Bugün Facebook Instant Articles ile yayıncılar günde 1 milyon dolardan çok kazanabiliyor. Bu bazı yayıncılar için tehdit bazıları için fırsat olmayı sürdürüyor. Günün sonunda Facebook etkisi medya endüstirisinde kuvvetli bir şekilde hissedilmeye devam ediyor.

Facebook Instant Articles reklamlarıyla ilgili daha çok detay için şirketin resmi açıklamasını görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kampanya Grupları Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde adwords, campaign groups ve kampanya grupları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz