Facebook’dan Dijital TV Reklamlarına Atılım

0

Facebook önümüzdeki hafta Dijital TV ekranlarında reklamlarını satmak için denemelere başlıyor. Dijital TV Facebook’un reklam ağının genişlemesinde önemli etkileri olan küçük bir test olacak gibi gözüküyor.

Facebook büyük ekranda reklam yani iş getirebilir olup olmadığını görmek istiyor. Gelecek hafta Facebook, Apple TV ve Roku gibi internet bağlantılı televizyon platformlarında uygulamalar dahilinde network reklam ağı olacak şekilde testlerini başlatmayı planlıyor.  Facebook insanlar için farklı reklam deneyimleri sunmak istiyor. Facebook’da  Coca-Cola ya da Procter & Gamble gibi tipik markalar için reklam satışları olmayacak. Bunun yerine  Facebook kendine kar amacı gütmeyen kuruluşlara teşvik video reklamları ile katkı sağlayarak yuvalarını dolduracak. Facebook ve Google tüm ama tüm yeni dijital reklam noktalarının belirleyicisi olurken, dijital deki reklam pastasının büyük oranını beraber yemeye devam ediyorlar. Fakat dijital reklam pastası medyanın dijitale kaymasıyla gelişiyor. Dijital gelişirken Facebook ve Google’a yeni rakipler çıkacaktır.

facebook-tv

 

TV artık kablo kutusundan çıkan içerikle sınırlı olduğundan dolayı bu yola girmiştir. Televizyonunuzda sadece belirli bir şeyi izleyebiliyorken dijital tv de her şeyi online olarak görebilir ve  izleyebilirsiniz. Dijital TV de reklam kapma yarışı şimdiden başladı. Google ve Verizon-owned AOL dijital TV deki konumlarına tamamen yerleşmişlerdir. Facebook zamanı iyi kullanmalı, rakiplerine yetişebilmek ve sınırlarını tam anlamıyla belirlemek için hızlı ilerleme kaydetmek zorundadır. Ama bu yarışın  Facebook için pek akıllı bir hale gelmesi mümkün, bu sosyal ağ fırsatının penceresi o kadar geniş değil.

facebook-dijital

Facebook reklamları ne kadar başarılı olabileceği meçhulken mobil ve masa üstüne taşımak istemesi ne kadar doğru bir strateji olduğunu zaman gösterecektir. Fakat bu yarış Facebook’un yollarını açtığı gibi, kullanıcıları farklı deneyimlere doğru alıp götürecek gibi gözüküyor. Facebook’a zaten reklam verenlerin talebi çok olduğundan yeni arazileri kullanmak için dijital TV’de reklamlarla daha önemli bir rol oynamak istediğine karar verdi. Belkide Facebook dijital TV reklam envanterini karıştırmak için ağına ekleyerek  önemsiz bir platform olduğunu savunuyor. Aklımızdaki birçok soru işaretine Facebook dijital TV yayına geçmeden cevap bulmak zor gibi gözüküyor. Facebook dijital TV’ye ne gibi yenilikler getirecek hep birlikte göreceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan Dijital Dünya'nın Devleri Digitalzone Etkinliğinde Buluştu başlıklı makalemizde digitalzone, dijital pazarlama ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz