Facebook’ta bireysel bağış toplamanın önü açıldı ve canlı yayınlara bağış butonu geldi

0

Arkadaşlarla haberleşmekten veya yeni insanlar tanımaktan çok daha fazlasını vadeden Facebook, şimdi de bireysel bağış kampanyası oluşturabilmenin önünü açtı.

Biraz evvel Facebook’un resmi blogunda açıklanan bilgilere göre Facebook kullanıcıları kendileri, bir arkadaşları veya kar amacı gütmeyen bir organizasyon için bizzat kendi profilleri üzerinden bir bağış kampanyası  açabilecek. Elbette bu özellik şimdilik sadece ABD’deki belli sayıda kullanıcıya açılmış durumda ve 6 farklı kategoride kampanya oluşturulabiliyor.

  • Eğitim: Ders ücretleri, kitap vb.
  • Tedavi: Sağlıkla ilgili sorunlar ve tedaviler
  • Evcil hayvan tedavisi: Veteriner masrafları vb.
  • Kriz durumları: Kamusal krizler veya tabii afetler
  • Kişisel acil ihtiyaçlar: Yangın, hırsızlık, kazan vb.
  • Cenaze veya geçim: Defin masrafları veya yakınını kaybeden kişinin geçim masrafları

18 ıslak ve üzeri kullanıcıların faydalanabileceği kişisel bağış kampanyalarını oluşturan kullanıcılar arkadaşlarıyla paylaşım yapabiliyor ve direkt olarak Facebook üzerinden bağış hedefine yürüyebiliyor. Yeni kişisel bağış kampanyaları şu anda Facebook’un kontrolünden geçtikten sonra yayınlanıyor ancak ilerleyen aşamada bu sürecin nasıl işleyeceği meçhul. Zira Facebook Aralık 2016 itibarıyla günlük 1,23 milyar aktif kullanıcıya sahip bir ağ ve elle kontrole ruhsat verilemeyecek kadar çok kişinin kişisel bağış kampanyası oluşturacağını söylemek mümkün.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Personal Fundraisers

Posted by Facebook on Wednesday, 29 March 2017

Canlı videolara da bağış butonu geliyor

Daha evvel kar amacı gütmeyen kurumların bağış toplamasına ruhsat veren Facebook’un duyurduğu bir diğer bağış adımıysa diri video yayınlarıyla ilgili. Artık diri yayın videolarına da bağış toplama butonu eklenebilecek ama bunu yapabilmek için ilgili sayfanın Facebook tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Bu adım ünlülerin veya fenomenlerin Facebook üzerinden kazanç elde etmesini veya bağış toplamasını sağlayacak bir gelişme ki bu noktada Youtube‘a muhalif bir özellik olduğunu da söyleyebiliriz.

Paylaşılan rakamlara göre Facebook 2016’da bağışcılar aracılığıyla 750 binden çok kuruluş için bağış toplanmasına aracılık etmiş. Bakalım bu yeni özelliklerden sonra 2017 rakamları nasıl olacak ve bu alanda etkinlik gösteren GoFundMe gibi girişimler bu durumdan nasıl etkilenecek.

Bir önceki yazımız olan Uber’in Asyalı rakibi Grab, Kudo satın almasıyla ödeme sistemini güçlendirecek başlıklı makalemizde 500 Startups, East Ventures ve GrabTaxi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz