Facebook’un Gelecek 10 Yıllık Planı

0

Üniversite projesinden milyar dolarlık bir platforma dönüşen Facebook, küresel anlamda neredeyse aylık 2 milyar aktif kullanıcıya ulaşmak üzere. Facebook´un kurusucu Mark Zuckerberg, şirketin 10 yıllık planlarından sık sık bahsederken, geçtiğimiz Nisan ayında San Jose’de  F8‘de şirket büyüme stratejilerini tekrar detaylı bir biçimde paylaşmıştı.

Facebook’un 10 yıllık ana planını Futurism, F8’den esinlenerek bir infografik haline dönüştürmüş.  İnfografik’te şirketin 3, 5 ve 10 yıla ayrılan vizyonunu ekosistem, mahsul ve teknoloji olarak üç ana başlıkta görüyoruz. Facebook’un vakit içinde kademeli olarak açıkladığı kilometre taşlarını birleştitiren infografik, şirketin stratejiksel gelişimi konusunda resmin bütünü görmemizi sağlıyor.

Ekosistem

Facebook’un yol haritasında, şirketin ağırlıklı olarak 3 sene boyunca kendi ekosistemine odaklanmak istediği ortaya çıkıyor. Platform, bilhassa gelişmekte olan ülkelerde ve yetersiz hizmet gördüğü bölgelerde yayılımını arttırmak istiyor. Şirket, öte yandan bulut bilişim alt yapısını da geliştirmeyi hedefliyor.

Ürün odaklılık

Facebook, ekosistemini  daha da güçlendirmeyi planlarken, ürünlerinin daha iyi performans gösterebilmesi için yeni stratejiler geliştirmiş durumda.  Önümüzdeki 5 yılda şirket, WhatsApp, Instagram, Messenger, Facebook Search gibi ürünlerinden daha iyi bir performans sergilemesine odaklanıyor.  Şirket, Facebook ürünlerini kullanan kullanıcılara daha interaktif bir ortam sağlayabilmek adına tüm bu uygulamaları merkezden yönetebilecekleri bir hub oluşturmayı planladığını açıklamıştı.

Öte yandan, geliştirmecilere tüm bu ekosistemde yer saha bu uygulamalara katkıda sağlamaları adına daha iyi bir gelir kaynağı oluşturma fırsatı sunmayı amaçlıyor.

10 yılda suni zeka ve AV teknolojileri geliştirilecek

Facebook’un 10 yıllık vizyon stratejisine baktığımızda bizi en çok heyecanlandıran kısım bu süre zarfında, şirketin artık sosyal medya dünyasında yepyeni bir devre başlatacak olması.

Zira oyun dünyasından, işletmelere, yazılımcılardan kullanıcılara kadar birçok farklı hedef kitlenin yakından ilgileneceği yeniliklerde Facebook öncelikli olarak erişebilirliği arttırmak istiyor.

Yapay zeka

Geçtiğimiz ay ABD’de tecrübe amaçlı kullanıma açılan  suni zeka asistanı M’in ardından Facebook 10 yıllık süreç içinde sıhhat sektöründen, alıcı hizmetlerine kadar bir çok sektörü etkileyecek yeniliklere imza atmayı planlıyor. Suni zeka tekonolojisiyle insanların hayatlarını kurtarmayı da planlayan şirket, intihara meyilli kişileri önceden tespit ederek, bu kişilerin hayatlarını kurtarmak için de suni zeka teknolojilerinden faydalanmak istediklerini açıklamıştı.

Sanal ve arttırılmış gerçeklik

İnfografik’te Facebook’un 10 yıllık süre içinde sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerini de platforma entegre etmeyi planladığını görüyoruz. Şirketin, 2014 yılında Oculus’tu satın almasının ardından, sanal gerçeklik (VR) alanında sunduğu ürünler ilk kez 2016 yılında tüketiciyle buluşmuştu. Hatta Mark Zuckerberg’in Oculus konferansında iki Facebook çalışanıyla VR üzerinden sohbet etmesi bu konudaki heyecanı arttırmıştı. Bu sistemde dokunmatik Touch kumandasıyla da kişiler sadece sanal ortamda bir gerçeklikle karşılaşmıyor, mimiklerini de ortama aktarabiliyorlardı. Sanal ve arttırılmış gerçeklikte Facebook’un normal gözlüğe benzeyen bir mikrofonu ve kulaklığı olan bir gözlük geliştireceği düşünülüyor. İnfografikte, sanal gerçekliği,  platformun bir parçası o olarak kullanılıp, yeni sosyal deneyimleri kazanacağımız da gösteriliyor.

Beyin kontrollü ova teknolojisi geliyor

İnfografiğin son kısmında ise Facebook’un düşüncelerimizi  yazıya dökebileceğimiz bir beyin-bilgisayar arayüzü üzerine çalıştıklarını gösteriyor. Şirketin  donanım araştırma laboratuarı ‘Building 8’in yöneticisi Regina Dugan da bu konuyu F8’de ele almış  beynimizle bilgisayarları denetim edebileceğimiz bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Facebook, üzerinde çalıştığı bu sistemle kişilerin dakikada 100 kelimelik mesaj yazmalarını hedefliyor. Bu  hız, cep telefonunda yazılan bir mesajdan 5 kat daha fazla.

Bir önceki yazımız olan Snapchat "Yepyeni Bir Hikaye" Güncellemesi başlıklı makalemizde Snapchat, snapchat hikaye güncellemesi ve Yepyeni Bir Hikaye hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz