Facebook’un Bilinmeyen Özellikleri

0

Artık hemen hemen herkesin bir Facebook hesabı bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Mark Zukerberg Facebook’un aktif kullanıcı sayısının 1.5 Milyar olduğunu söylemişti. Facebook ülkemizde de 40Milyon kullanıcıya ulaşmış durumda, peki fotoğrafların altına ‘’dayımlara/teyzemlere selam söyle evladım’’ yorumlarına tanık olduğumuz güzelim ülkemizde Facebook kullanmayı ne kadar biliyoruz?

Çoğumuzun her gün en az bir kere girdiği Facebook’u daha iyi kullanmanız için size Facebook’un Bilinmeyen Özellikleri Listesini hazırladım. Keyifli Okumalar

İstenmeyen Reklamları Kaldırma

Facebook gelir elde ettiği ve şu sıralar çokça karşımıza çıkarttığı reklamları bizim Facebook’taki hareketlerimize göre karşımıza çıkartıyor. Beğendiğimiz sayfalar, Google’da aradığımız kelimelere kadar pek çok faktör etkili karşımıza çıkan reklamlarda. Facebook bazen hiç alakamız olmayan reklamları karşımıza çıkarabiliyor, bunun nedeni az öncede ifade ettiğim gibi bizlerin Facebook’a verdiğimiz çerezler, bizimle alakasız reklamların karşımıza çıkması ise istemeden veya yanlışlıkla beğendiğimiz bir sayfa veya etkileşimde bulunduğumuz bir sebepten olabilir. Şimdi istemediğiniz reklamları kaldırmayı fotoğraflarla da göstererek anlatacağım. İlk olarak ‘’Ayarlar’’ seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencereden ‘’Reklamlar’’ seçeneğine gidiyoruz. Düzenle seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza açılan pencereden başlıkları seçerek ilgi alanımız dışındaki seçenekleri kaldırabilirsiniz.


Facebook Ayarlar

Facebook Reklamlar

Düzenle Tıkla

Son Fotoğraf


Videoları Kaydetme ve Sonra İzleme

Facebook’da çok vakit geçiriyor olabiliriz. İzlemekten hoşlandığınız videoları izleyemeden çıktığınız ve tekrar izlemek için girdiğinizde uzun süre aradığınız olmuştur. Aslında Facebook’da bunun çözümü mevcut. Kısıtlı zamanınız olabilir, acilen Facebook’dan çıkmak zorunda kalabilirsiniz, Ofisiniz o videoyu izlemek için uygun değildir veya yöneticinizin sizi video izlerken görmesini istenmiyorsunuzdur. İzlemek istediğiniz videoyu daha sonra izleyebilmeniz için onu kaydetmeniz yeterli. Bunu yapmak için seyretmek istediğiniz video’nun sağ üst kısmına tıkladığınızda çıkan kutucukta yer ‘’Videoyu Kaydet’’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Kaydedilenler sekmesine girdiğinizde kaydettiğiniz tüm videoları görebileceksiniz. Aynı işlemi Videolar dışında Bağlantılar, Ürünler, Fotoğraflar, Yerler, Müzikler, Kitaplar, Filmler, Tv Programları, Etkinlikler ve Arşivler için de yapmak mümkün.


Video Kaydet


 

Kaydedilenler


Facebook Etkinliği ile Google Takvim’i Senkronize Etmek

Birçoğumuz Facebook’dan oluşturulan etkinlik davetlerine katılım sağladık. Bazen ‘’Gidiyorum’’ seçeneğini tıkladığınız halde gidemediğiniz ve etkinliğe katılım sağlayan arkadaşlarınızın fotoğraflarına bakarak avunduğunuz olmuştur. Facebook’da gitmek istediğiniz bir etkinliği telefonunuzdaki Google Takvim’e senkronize edebilrirsiniz. Bunun için ilk önce etkinliğin sayfasını açıyoruz. ‘’ Gidiyorum’’ Seçeneğine tıkladıktan sonra sağ tarafa tıklayarak ‘’Etkinliği Dışa Aktar’’ seçeneğine tıklıyoruz, buradan mail adresinizi seçerek etkinliği Facebook tarafından kendinize gönderiyorsunuz.  Mailinize gelen etkinlikte ‘’ Takvime Ekle’’ butonuna tıkladıktan sonra etkinliğiniz Google Haritalarınıza eklenmiş olacaktır.


3TAKVİM


Son Takvim


Facebook Hesabınıza Başka Cihazlar Erişemesin

Hepimiz Facebook hesabımızı zaman zaman farklı cihazlarda açtık, o an pek bir anlamı olmasa da eve gittiğinizde acaba açık mı kaldı? Bir başkası şifremi öğrenmiş midir? Gibi soru işaretleri kafanızı karıştırmış olabilir ve şifrenizi değiştirmek zorunda kalmışsınızdır. Şifrenizi değiştirmeden de başka cihazlarda açık kalan hesabınızdan çıkabilirsiniz. Bunun için önce ‘’Ayarlar’’ butonuna tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfada güvenlik ayarlarından ‘Giriş Yaptığın Yer’ butonuna tıklayarak şu an ve önceden Facebook’a hangi konumdan hangi cihazdan bağlandığınızı görebileceksiniz. Buradan bilmediğiniz cihazlardan oturumu kapatarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.


Facebook Ayarlar


Güvenlik


Son açılan yerler


Hesap Varisim      

Facebook’daki açıklamasıyla aynen şu şekildedir: Hesap vârisi, vefat etmen durumunda hesabını yönetmesi için seçtiğin biridir. Yani siz öldükten sonra hesabınızı yönetmesi için kullanmasına yetki verdiğiniz bir kişidir.

Peki nasıl seçiliyor? Ayarlar seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencereden güvenlik ayarlarına gidiyoruz. Buradan ‘’Hesap Varisim’’ sekmesine tıklıyor ve aşamaları takip ederek Hesap Varisimizi seçiyoruz. Allah hepimize uzun ömürler versin.


Hesap Varisi

Bir önceki yazımız olan 5G Teknolojisi Denenmeye Başlandı başlıklı makalemizde 4.5g, 4g ve 5g hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz