Facebook’un Snapchat’ten Kopyaladığı Her Şey!

3

Sosyal medya platformları arasındaki savaş her geçen daha da şiddetlenerek devam ediyor. Özellikle Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi mühim servislere sahip olan Facebook’un Snapchat uygulamasından kopyaladığı özellikleri sizlere defalarca aktarmıştık. Defalarca diyorum çünkü neredeyse her hafta Facebook veya sahibi olduğu bir platform Snapchat’ten bir özelliği mutlaka kopyalıyor. Bu listemizde ise Facebook’un bugüne kadar Snapchat’ten kopyaladığı bütün özellikleri sizler için sıraladık.

Facebook, MSQRD’yi satın aldı

Masum bir satın alma olarak görülse de, Snapchat’ten kopyalama serüveninin ilk adımı olan MSQRD, hatırlatmak gerekirse bir devre fazla popüler olan ve Snapchat benzeri surat filtrelerine sahip olan bir uygulamaydı. Geçtiğimiz yılın Mart ayında gerçekleşen satın alma Facebook – Snapchat savaşının başlangıcını temsil ediyor.

Snapchat’in kullandığı QR kod sistemi Messenger’a geldi

Tabii ki QR kod teknolojisini kullanan tek firma Snapchat değil o nedenle buna tam anlamıyla bir özellik kopyalaması diyemeyiz ama arkadaş eklemek için QR kod kullanan tek sosyal medya uygulamasının Snapchat olduğu da bir gerçek, bu özelliğin Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Messenger‘a gelmesi özellik kopyalama sürecini hızlandıran adımlardan biri.

Instagram, Snapchat’in “Hikaye” formatını kopyaladı

Şüphesiz savaşın en aka darbesi “Hikaye” formatının Instagram tarafından kopyalanmasıydı. Snapchat’in ikonik öykü özelliği geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Intagram Hikayeler olarak karşımıza çıktı. Bu hamle kolay bir özellik kopyalanması değildi nitekim, Instagram Hikayeler özelliğinin kullanıma sunulmasından sonra Snapchat’in kullanıcı sayılarındaki hızlı artış aka oranda yavaşladı.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda açıklanan rakamlara göre Snapchat’in 166, Instagram Hikayeler’in ise 200 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Facebook’un aynı özelliği popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a da yeni vaziyet özelliği olarak entegre ettiğini de ekleyelim. Yeni vaziyet özelliğinin aylık aktif kullanıcı sayısı ise 175 milyon seviyelerinde.

Snapchat benzeri surat filtreleri Facebook’a geldi

Facebook, standart fotoğraf veya profil fotoğraflarında kullanmak üzeri Snapchat benzeri yüz filtrelerini ve çerçevelerini geçtiğimiz Aralık ayında kullanıma sundu. Sadece bununla da kalmayan Facebook, eş filtrelerin diri yayınlarında kullanılmasına da imkan sağladı.

Snapchat arayüzü Messenger’a geldi

Tıpkı Instagram gibi Snapchat özelliklerini kopyalayan diğer bir Facebook platformu olan Messenger, Snapchat’in tam anlamıyla bir klonu olan Messenger Day‘i bütün dünya için kullanıma sundu. Facebook ve Snapchat arasındaki tek taraflı çatışmanın Instagram Hikayeler’den sonraki en aka kopyalaması olan Messenger Day, henüz istenen başarıya ulaşamadı. Hikayeler formatının Facebook uygulaması için sunulduğunu da ekleyelim.

Instagram, 3D surat filtrelerini kullanıma sundu

Snapchat uygulamasının kaybolan fotoğraf ve video formatından sonra gelen en mühim özelliği olan 3D yüz filtrelerini de kısa vakit evvel kopyalayan Instagram, Artırılmış Gerçeklik (AR) destekli surat filtrelerini geçtiğimiz hafta kullanıma sundu. Instagram’ın surat fitrelerinin yanı dizi tekrar Snapchat’in özelliklerinden olan konum bazlı hikayeleri kullanıma sunduğunu da ekleyelim.

Instagram DM kaybolan fotoğraflara kavuştu

Instagram’ın mesajlaşma servisi olan Direct, tıpkı Snapchat’te olduğu gibi kaybolan fotoğraflar özelliğine kavuştu. Diğer kopyalanan özellikler düşünüldüğünde oldukça masum kalan kaybolan fotoğraflar özelliği Facebook’un Snapchat’ten kopyaladığı son özellik de bu.

Özellikle Instagram için kopyalanan özelliklerin aka başarı yakaladığını hatta Snapchat’in ilerleyişini durdurduğunu söyleyebiliriz. Ama kopyalanan Snapchat özelliklerinin Facebook, Messenger ve WhatsApp platformlarında başarı yakalayamadığını da ekleyelim.

Facebook ve Snapchat arasında tek taraflı bir soğuk harp olduğu bir gerçek, tek taraflı dememin nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere kopyalama işlemini sadece Facebook’un yapıyor olması. Tabii ki bu durumun ne kadar etik olduğu tartışılır ama Instagram’ın büyümesini ele alırsak Facebook amacına ulaşmış gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Google Veri Giffleri Oluştumamız Datagifmaker'i tanıttı başlıklı makalemizde datagiffmaker, google giff ve google trends giff hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.