Forbes en iyi teknoloji yatırımcılarını sıraladığı Midas List’in 2017 sonuçlarını açıkladı

0

Aylık iş ve iktisat yayını Forbes, küresel çapta yayınladığı listelerle haklı bir şöhrete ve saygınlığa sahip. Forbes’un her sene düzenli olarak paylaştığı ve bizi yakından ilgilendiren sıralamalardan biri de Midas List. Dünya genelinde teknoloji yatırımcılarını, yarına öncülük edecek olan teknoloji girişimlerini erkenden görmek ve bunu kazanca çevirmek konusundaki başarılarına göre sıralayan listenin 2017 sonuçları açıklandı.

Brian Singerman Midas List’in bu yılki yıldızı oldu. Görsel kaynak: Forbes

Geleneksel olarak surat yatırımcının sıralandığı Midas List 2017’de görmeye aşina olduğumuz Türk bir yatırımcı,” süper melek yatırımcı” ünvanlı Aydın Şenkut, bu sene listenin 51’inci sırasında. Midas List 2017’nin ilk 10 ismi ise şu şekilde sıralanıyor:

1) Jim Goetz: Geçtiğimiz sene da listenin ilk sırasında yer saha Sequoia ortağı Goetz, bu başarısını aka ölçüde WhatsApp’ın tek yatırımcısı olmasına borçlu. Goetz aynı zamanda tamamı halka açılarak milyar dolarlık değerlemeye ulaşan HubSpot, Barracuda Networks, Nimble Storage, Ruckus Wireless ve Palo Alto Networks şirketlerindeki idare kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor. Goetz 2017’de Sequoia’dan ayrılacağını duyurdu. Bu önümüzdeki Midas List’ler için mühim değişikliklere işaret ediyor olabilir.

2) Chris Sacca: Lowercase Capital kurucusu ve ortağı Sacca bu sene listede bir dizi yükselerek ikinci sıraya çıktı. Twitter ve Uber’in erken devre yatırımcılarından olan Sacca’nın aynı zamanda Stripe, Twilio, Docker, Lookout ve Automattic’teki yatırımlarıyla servetini 1,23 milyar dolara çıkardığı tahmin ediliyor.

3) Peter Fenton: Benchmark ortağı Fenton, geçtiğimiz sene listenin ikinci sırasındaydı. New Rellic ve Hortonworks’ün halka açılarak yaptıkları çıkışlarla servetini büyüten Fenton, Twitter idare kurulundansa ayrılıyor.

4) Steve Anderson: Instagram’ın müessese yatırımcılarından Steve Anderson, Twitter’ın da erken devre yatırımcısı. Zynga tarafından 2012’de 180 milyon dolara satın alınan OMGPOP ve Salesforce.com’un 2010’da 212 milyon dolara aldığı Heroku’nun yatırımcısıydı. Bilinen öbür çıkışları, Rashlytics (Twitter aldı), GoInstant (Salesforce.com aldı), IndexTank (LinkedIn aldı) ve Hunch (eBay aldı) sayesinde dünyanın en fazla tanınan tohum yatırımcılarından biri oldu. Stitch Fix ve SoFi gibi istikbal vaat eden girişimlere de yatırım yaptı son dönemde.

5) Brian Singerman: Midas List’in bu sene en fazla yükselen ismi Singerman, geçtiğimiz sene yer aldığı 36’ıncı alelade bu sene beşinci sıraya yükseldi. Kansere karşı hedefli ilaç tedavisi sunan Stemcentrx girişimine yatırdığı 300 milyon doların art dönüşünü şirket, geçtiğimiz sene 10.4 milyar dolara satıldığında saha Singerman, bu sayede listede hızla yükseldi.

6) Mary Meeker: Kleiner Perkins’in ünlü internet trendleri raporunun yazarı Meeker, bu sene Midas List’in altıncı sırasında. Kadın yatırımcılar arasındaki en tepedeki ad Meeker, Facebook, Airbnb, Spotify ve Çinli JD.com’un yatırımcısı.

7)Bill Gurley: Midas List’te 2015’ten bu yana ilk onda yer saha Benchmark ortağı Gurley’in bu başarısında Uber yatırımının payı büyük. Bununla beraber yatırımcısı olduğu GrubHub ve Nextdoor olmak üzere iki unicorn var.

8) Carl Gordon: Yılın biyoteknoloji yatırımcısı ünvanıyla ilk ona giren Gordon, Acerta’nın Astra Zeneca’ya 7 milyar dolara satışının mimarlarından.

9)Doug Leone: Sequoia ortaklarından Leone, Google,YouTube, Zappos ve LinkedIn gibi başarılı yatırımları sayesinde yatırım şirketine cihet veren isimlerden biri oldu.  WhatsApp, ServiceNow ve FireEye’ın başarılı çıkışlarıyla servetinin bugün 2,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Leone, mitevazı bir kökenden gelip, başarmaya ihtiyacı olanları desteklediklerini söylüyor.

10)Jim Breyer: Erken devre Facebook yatırımcısı Breyer’in bugün 2.9 milyar dolar servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Breyer Capital aracılığıyla yatırımlara devam eden breyer, Çin’de aktif. Dijital sıhhat ve finans dikeyinde suni zeka yatırımları yapıyor.

Bir önceki yazımız olan Crossover, Ruby on Rails platformu Engine Yard’ı satın aldı başlıklı makalemizde Crossover, Engine Yard ve Ruby on Rails hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz