Geleceği Yazanlar GDG DevFest İstanbul Etkinliğinde Buluştu

0

Teknoloji meraklıları GDG DevFest İstanbul 2017 etkinliğinde buluştu. Web ve mobil yazılım teknolojileri ile birlikte android’den, yapay zekadan, chatbotdan, kotlinden ve bulut bilişimleri gibi birçok ilgi çekici konular konuşuldu. Hem Türkçe hem de İngilizce yapılan sunumlar teknoloji meraklılarının ilgisini çekti.

GDG DevFest İstanbul etkinliği Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsünde 5 farklı salonda teknik sunumlar, gün içinde çeşitli meetuplar düzenlenen ve topluluk hakkında bilgi alabileceğiniz community lounge alanı ve 1 codelab’le güzel bir etkinlik gerçekleşti. Her salonda farklı konu başlıkları altında sunumlar yapıldı. Sunumların yapıldığı salonların tarihi yarımadanın semt isimlerini (Fener, Eminönü, Cibali) ve İstanbul’un önemli mekanlarının isimlerini (Galata, Bosphorus, Rumelia, Maiden’s Tower) içermesi etkinliğe tarihi bir hava katmış oldu.

Bot framework, user arayüz kurulumu, mod modüllerinin listesi, Google payment solutions ve Google Cloud bulut bilişimi sunumlarıyla katılımcılar  bilgilerini tazelemiş oldu. Firebase ile 5-6 gün içinde uygulama geliştirip pazara sunabilir. 1 milyonun üzerinde Firebase kullanan ürün ve marka var. Yeni gelen özellikler ile Firbase daha ilgi çekici ve kullanışlı hale geldi. Fabrixin Fabrise ile olan entegrasyonu devam ediyor. Konuşmacıların çoğunluğu mobile uygulama geliştirmeleri halkında bilgiler sundu. iOS ve Android uygulama geliştirmeleri hem sunum olarak hem de uygulamalı olarak anlatıldı.

Etkinlikteki en dikkat çekici stantlar olarak Microsoft ve General Mobile göze çarptı. Microsoft standındaki gerçek zamanlı kişilik analizi testi katılımcılar tarafından en fazla dikkat çeken uygulama oldu. Kodluyoruz akademinin düzenlediği mini bilgi yarışması katılımcıların kodlama bilgisini ölçen bir yarışma oldu. 3D Works TR standındaki 3D printer baskı ve tasarımları günümüzde baskının ve 3D üretiminin önemli bir boyuta eriştiğini görmüş olduk.

Kodlamadan mobil uygulama geliştirmelerine kadar yapılan sunumlar ile katılımcılar hem bilgilerini tazeledi hem de yeni gelen güncellemeler hakkında bilgi edindi. Etkinlik fotoğraflarına buradan ve sunum videolarına GDG İstanbul YouTube kanalından erişebilirsin. GDG DevFest İstanbul ile teknoloji entegreli uygulamaların günümüzde ne derece ilerlediğini ve önemli boyuta ulaştığını görmüş olduk.

Eğer senin de yazılım ve mobil uygulama geliştirmeleri hakkında öğrenme ve kendini geliştirme isteğin var ise GDG İstanbul topluluğunu takip etmeni öneririz. Sosyal medyada etkinliğin tweet ve fotoğraflarına #Devfest17, #dfist ve #Generalmobiledevfestde hastagleri ile bulabilirsin.

GDG Istanbul Sosyal Medya Hesapları:

#Twitter   

#Facebook

#Google+

#LinkedIn

Bir önceki yazımız olan Facebook ve Instagram Reklam Modelleri başlıklı makalemizde facebook, Facebook ve Instagram Reklam Modelleri ve İnstagram hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor….

Yorum Yaz