Girişim ve Girişimci Nedir?

1

Girişim ve Girişimci

 

GirişimciGirişim ifadesi Türk Dil Kurumu’nda bir işe girişme, teşebbüs olarak karşımıza çıkıyor. Girişim kar amacı güdülerek ticaret, sanayi, hizmet gibi sektörlerde riski gözeten bir veya birden çok kişi ile belirli bir sermaye konularak gerçekleştirilir. Girişimcilik, mal ve hizmet üretimi yapabilmek için, üretim öğelerini en iyi koşullar altında bir araya getirebilmek becerisidir,  yavaş yavaş hayatımıza bir meslek ifadesi olarak girmeye başladı ve çeşitli sektörlerden çok sayıda girişimci işlerini büyüttü. Ülkemizde kamu ve özel kurumlardan yapacağınız girişime çeşitli destekler bulmanız mümkün. KOSGEB, İŞKUR, TÜBİTAK, Ekonomi Bakanlığı, İstanbul Belediyesi gibi kamu kurumları olmakla birlikte, Melek yatırımcılar, E Tohum, İTÜ Çekirdek, TGV gibi özel kurumlardan da yapacağınız girişime destek bulabilirsiniz. Tabii ki girişim yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Dikkat etmeniz gereken kuralları sizler için maddeleştiriyorum.

 

Girişim ve girişimci

 

Başkalarının Hatalarından Ders Çıkartın

İnsan hata yapa yapa doğru olanı öğrenir fakat çok fazla hata yapmak veya tüm doğruları hata yaparak öğrenmek girişiminiz için ve sizin için kötü sonuçlanabilir bu sebeple ilk önce başkalarının hatalarından ders çıkartın, başarılı ve başarısız girişim hikayelerini okuyarak kendinize tecrübe edinin.

Kendi SWOT Analizinizi Yapın

Girişimcinin kendisini tanıması çok önemlidir bir girişim yapmayacak olsanız bile kendi kendinize sorular sorun, kendi SWOT Analizinizi yapın. Yani Güçlü yönlerinizi, Zayıf yönlerinizi, Fırsatlarınızı ve Tehditlerinizi belirleyin.

Sevdiğiniz işi yapın

Gireceğiniz pazarı iyi biliyor olun, sevdiğiniz ve zevk alarak yapacağınız bir işi yapın. Bilgi birikiminizin olduğu, bildiğiniz ve zevk aldığınız bir alanda iş yapmak verimliliğinizi arttırır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Çoğu insan satacağı ürünü veya vereceği hizmeti bilir fakat bunu kime satacağını veya kime hizmet vereceğini bilemez, hedef kitle belirleme , ürününüzü kime satacağınızı veya hizmetinizin kimlere hitap edeceğinizi tespit etmek doğru stratejiler geliştirmek açısından çok önemlidir, Hedef Kitlenizi Belirleyin.

Konumunuzu İyi Seçin

Girişimci olarak ürününüzün üretildiği ve satıldığı veya hizmetinizin verildiği yer çok önemlidir. Bir ürün üretiyorsanız ürününüzün üretildiği yer dağıtım bölgelerine yakın olmalı, ürününüzün satılacağı konumlar merkezi yerlerde olmalı veya hizmet verecekseniz iş merkezlerine yakın olmak işin sürekliliği açısından önemlidir, Yeriniz Belli Olsun ve konumunuzu iyi seçin.  

 

Girişimci

 

Büyük Resmi Görün

Girişimcilerin en basit ve çok yaptığı hatalardan birisi büyük resmi görememektir, etrafınızda olup bitenleri takip edin, gelişen teknolojileri ve rakiplerinizin gelişimlerini takip edin ve tek bir olaya bağlı kalmayarak büyük resmi görün.

Hukuk ve Mali Konuları Hafife Almayın

Türkiye’deki girişimcilerin en çok yanılgıya düştüğü konulardan birisi de hukuk ve mali konuları hafife almaları, girişimci olarak Türkiye’de iş yapıyor veya yapacaksanız öncelikle kendi sektörünüzle alakalı hukuk kurallarını bilmek veya konuyla alakalı uzman bir avukata danışmalısınız. İyi muhasebe tutuyor olmanız sizin muhasebeci olduğunuz anlamına gelmez, mali konularda uzman ve güvenilir bir muhasebeciden destek isteyin.

Profesyonellerle Tanışın

 İyi bir girişimcinin network yapması gereklidir, başarılı insanlarla tanışmak hem sizin için iyi olacaktır hem de başarılı ve profesyonel insanlar işinizi geliştirmek için size destek olacaklardır.

 

entrepreneur

Girişimcinin Dikkat Etmesi Gereken En Önemli Konu

Girişimcilik maddi anlamdaki kaygılar ve beklentilerle yapılıyor ve asıl amaç para olarak görülmesi girişimcilerin başarısız olmasının en temel sebepleri arasındadır. Bir girişimci aklındaki iş fikrini sadece maddi bir beklenti içerisinde gerçekleştirmesi yakın zamanda kötü etkisini gösterecektir. Bir girişim yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli ve temel kural maddi beklentiden önce bir ihtiyacı karşılıyor olmalı. İnsanların kolayca kullanacağı bir ürün üretmek veya hayatlarını kolaylaştıracak bir hizmet sağlamak girişimin başarılı olmasındaki altın kural. Başarılı bir girişim yapmak için girişimcinin gireceği pazardaki boşluğu görmesi ve doldurması gereklidir. Zira pazarda boş olmayan bir kulvarda girişim yapmak girişimcinin gelecekte de yatırım almasının önünde engel olarak karşısına çıkacaktır. Bir girişimin başarılı olabilmesi için; inovatif, bir ihtiyacı karşılıyor ve pazardaki boşluğu dolduruyor olması lazım, bu koşulları sağlayan girişimin başarısı çok muhtemel ve yakındır. Ayrıca asla unutmamak gerekir ki fikir her ne kadar kusursuz olursa olsun girişimcinin kendisine inanması, çok çalışması, başarısızlıklar karşısında yılmadan devam edebilmesi ve tabiri caiz ise ekmeği aslanın ağzından alması lazım.

Girişim ve Girişimci Nedir?

Yeni Nesil Girişimci Modeli

Günümüz girişimcileri genç ve kurumsal kimlikten uzak. Yeni nesil girişimcilere baktığımız zaman gmark zuckerbergörüyoruz ki kıyafet anlayışı, vücut tipi ve hatta yaşı da değişiyor. Bundan 15-20 yıl önceki girişimci karakterini kafamı
zda canlandırmaya çalıştığımızda orta yaş üstü, göbekli, kısmen kel, puro içen, bir eli cebinde ve takım elbiseli bir tüccar veya fabrikatör canlanıyor olacaktır fakat günümüz girişimcilerine baktığımızda bu algıdan bir hayli uzaklar. Daha çok genç kişilerden oluşan günümüz girişimcileri daha rahat kıyafetli,  düzenli spor yapan, elindeki akıllı telefonuyla maillerini kontrol eden bir görüme sahipler. Yeni nesil girişimciye en güzel örnek Mark Zuckerberg verilebilir. Görmüş oluyoruz ki teknolojik gelişimler yeni iş fikirleriyle birlikte kendi çalışan ve patron modellerini oluşturuyor. Belki de bundan 10 yıl sonra plazalarda ve kurumsal şirketlerde takım elbiseli, her gün sakal traşı olan kişiler yerine daha rahat kıyafetler giyen uzun sakallı insanları görebileceğiz, bakalım hayat neyi gösterecek?

 

Bir Sonraki Yazıda Görüşmek Üzere.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

1 Yorum

  1. Girisimci olmak icin rizk almayi bilen korkak olmayan cesur ve cesaretli olmak gerekir. Kaybetme yapamama gibi korkular icinde olanlar girisimci olamazlar

Yorum Yaz