Girişimcilik ruhunuzda var!

0

Son yılların en gözde ünvanı şüphesiz “girişimci” ve Türkiye’de de girişimciler yavaş yavaş birer ünlü yıldız gibi görülmeye, popülerleşmeye başlıyor. Tam da bu nedenle giderek artan bir şekilde bir fikri olan herkes kendine girişimci demeye başladı.

girişimci ruh gif ile ilgili görsel sonucu

 

Ancak gerçek bir girişimci olabilmek pek de kolay değil. Bir çok girişimci çok iyi paralar kazandığı gibi çok fazla para da kaybediyor. Yani girişimciliğin doğasında mücadele ve başarı var. Eğer ilk başarısız denemenizde hemen sağlam bir iş arıyorsanız o zaman burada durmamız gerekiyor. Bir şeyler denemek veya sonrasında başarısız olmakta yanlış bir şey yok tabi. Sadece girişimciliğin sizin kanınızda olup olmadığını anlamanıza bir araç olarak düşünebilirsiniz bu vazgeçme eylemini.

Girişimcilik sizin özünüzde var mı yok mu anlamak için aşağıdaki 5 başlık işinize yarayabilir.

1- Deneyimi yolda edinmek için mücadele ediyorsunuz

Gördüğüm, duyduğum ve okuduğum tüm girişimciler genelde işin mutfağına bireysel olarak giren ve işi yolda öğrenen kişilerden oluşuyor. Bu nedenle çoğu büyük girişimci hem okulda başarısız oluyor hem de öncesinde bir çok başarısız işe imza atıyor fakat tüm olumsuzluklar onları yıldırmıyor.

2- Sabırla sabırsızsınız

Girişimci ruhları olan çocuklar sıklıkla “sabırsız” olarak nitelendirilir ve bu genelde yetişkinlerde de böyledir. Hareketsiz duramazlar, dikkatlerini uzun süre bir konuya veremezler fakat bunu büyüdükçe olumlu bir şekilde kullanabilirler. Eğer gerekli durumlarda sabırsız olmaya devam ediyor fakat önemli noktalarda sabırlı davranabiliyorsanız bu durumda doğru yoldasınız demektir.

3- “Hayır” sizin için bir cevap değildir

Burada çok ince bir nokta var. Bir kişi size hayır diyorsa burada sizin bunu cevap olarak alıp konuyu bırakmamanız gerekiyor. Hayır diyen kişiden bu konuda detay alıp bilgi öğrenip sonra bunu kullanıyorsanız doğru yoldasınızdır. Bir girişimci “hayır” cevabı karşısında hiç bir zaman susmaz. Detay öğrenmeye çalışır.

4- İşinizi sahiplenmek istiyorsunuz

Kurumsal şirketlerde çalışanlar genelde işini yapar ve önüne bakar. İşini kendi işletmesi gibi sahiplenmek yerine sadece söylenen kadarını yapar. Girişimci ise bunu yapamadığı için kendi işini kurmak için adım atar. Kurumsal şirketlerde işinizi sahiplenmek istediğinizde karşınıza hiyerarşi ve kontrol mekanizmaları çıkar ve sınırlar sizi. Bu nedenle girişimci ruhlu kişiler kurumsal şirketlerde çalışamazlar.

5- Para değil, özgürlüğünüzün peşindesiniz

Yolunuzu her zaman niyetiniz belirler. Motivasyonunuzu ve hedeflerinizi belirlemezseniz veya keşfetmezseniz yanlış şeyleri takip edip sonunda heyecan duymadığınız bir yere geleceksiniz. Gerçek girişimciler “özgürlük” peşinde koşarlar ve özgürlüğün tanımı kişiye özel olur.

Maaş ödemelerinden çok yaşam tarzınızı takip etmek istiyorsanız girişimcilik sizin ruhunuzda var!

Bir önceki yazımız olan Mobil Reklamların Verimini Artırmanın Yolları başlıklı makalemizde E-ticaret, Mobil reklamlar ve Satış stratejileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz