Google Arama Motoru Konsolunda ve Analiz Raporlamada Değişikliğe Gidiyor

0

Google Analytics artık daha derinden entegre ile Google arama paneli verileri ile birbirine bağlanıyor. Google Analytics, Google arama konsolu ile arama analiz raporu’nun birbirine entegrasyonunu sağladı. Yakında devralmalar sekmesi altında arama motoru optimizasyonu raporu, arama konsol raporu ile yerlerini değiştiriyor. Verileri Google arama konsolundan çekerek bundan sonraki analizlerinizde paralel olarak hem analiz ölçümlerini hem de Google arama konsolu ölçümlerini görebileceksiniz.

Google Analytics

Google Analytics’te daha önce toplanmış verileri, yani gösterimler, tıklamalar, ve ortalama konum görme gibi hareketleri görebiliyorduk. Bundan sonra yapılacak değişiklikle davranış ölçümleri, dönüşüm ölçümleri ve bu oturumlara benzer yeni ölçümler hemen çıkma oranı sayfa/oturum v.s ölçümleri ve  e-ticaret verileri dahil olmak üzere birçok yeni ölçüm ve hareketleri görme imkanımız olacaktır. Google, bu yeni raporlama sisteminin organik arama trafiğini nasıl etkileyeceğini ileride yapacakları  performans ölçümleriyle belirleyeceklerini ve Google önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm Google Analytics kullanıcılarına arama motorunda ve analizde yaptığı yenilikleri sunacağı açıkladı.

 

Google verileri paralel olarak görüntülenirken, tüm Google Analytics özellikleri için arama konsol verilerini kullanılabileceğini yani segmentasyon dahil olmak üzere yeni birleştirilmiş raporlar için uygulanan herhangi bir bölümü yalnızca Google Analytics verileri için geçerli olacağını duyurdu ve raporlamalar içinde sadece Google Analyitcs’tin verileri uygulanacağını açıkladı. Ayrıca arama konsolundan gelen tıklamaları Google Analytics’ te farklı oturumlarından da görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Organik Arama Motoru'nun İşletmeler Açısından Önemi başlıklı makalemizde dijital pazarlama, mobil pazarlama ve organik arama motoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz