Google Analytics Nedir?

0

Google Analytics

Bir internet sitesi kurmanın amacı belirli bir kitleye ulaşmaktır. Yapılan SEO çalışmaları, girilen içerikler, tasarım vb. hepsini kullanıcılar için yapılır. Sitenize kaç takipçi, nereden ulaştı? Demografik özellikleri nedir? Gibi soruların yanıtı Google Analytics.

google-analytics

Bu yazımızda Google Analytics Nedir?

Google Analytics hesabı nasıl açılır?

Adwords ve Analytics Hesaplarını Bağlamak

Temel Google Analytics Metrikleri

Temel Google Analytics Raporları’nı inceleyeceğiz.

Google AdWords Türkiye ekibinin Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics – Google AdWords Seminerleri videosunu izleyebilirsiniz.


Google Anlystics Nedir?

Google Analytics ziyaretçileriniz sitenize hangi kanallardan geliyor, ziyaretçileriniz sitenize hangi anahtar kelimelerle ya da arama sorgularıyla geliyor, sitenizde hangi sayfaları ziyaret ediyorlar, hangi sayfalardan ayılıyorlar, sitenizde ne kadar dönüşüm gerçekleştiriyorlar, sitenizde hangi ülkelerden/şehirlerden geliyorlar gibi sorulara cevap veren ücretsiz bir ürün.

Google Analytics Hesabı Açma

https://www.google.com/analytics/ adresinden oturum açın veya hesap oluşturun kısmına tıklıyorsunuz ve Google hesabınızla Analystcs’e kaydolabiliyorsunuz. Kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra sitenizi Google Analytics’ten takip edebilmek için Yönetici kısmına gelerek orada yer alan kodu kopyalıyoruz ve internet sitenize bu kodu yapıştırmalısınız. Kodu internet sitenizde HTML kodunda ‘’head’’ kapanış etiketinin önüne yerleştirmelisiniz. Sitenizin her sayfasına bu kodu yerleştirmeyi unutmayın. Kodu sitenize yükledikten 24 saat içinde Google Analystics’de verilerinizi görebileceksiniz. Görememe durumunuzda öncelikle sitenizin kaynak kodunu kontrol edin veya Google Tag Asistant’ı yükleyebilirsiniz. Bu asistan size yardımcı olacaktır.

Google Analytics Kodu

Google AdWords ve Google Analytics Hesaplarını Bağlamak

Neden Hesaplarımı Bağlamalıyım?

Sitenize gelen ziyaretçilerin ne kadarının AdWords’ten geldiğini, Reklamlarınız ile hangi anahtar kelimelerde daha çok ziyaretçi aldığınızı ve AdWords hesabınızın performansını arttırmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Google Analytics’de Yönetici sekmesine tıklıyoruz ardından Ürün Bağlantısı seklesinden AdWords Bağlantısı’na tıklıyorsunuz. Ardından aşağıda yer alan Hesapları Bağla’ya tıklayarak Google AdWords ve Google Analytics Hesaplarını bağlamış oluyorsunuz. Artık iki hesabı da birbirine senkrone şekilde kullanabilirsiniz.

Adwords Bağlantı

Hesapları Bağlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Otomatik Etiketlemeyi Açın

Otomatik Etiketleme, adwords reklamınıza tıklayarak sitenize bir ziyaretçi geldiğinde, sizin sitenize bir parametre eklenmektedir.  Yani Analytics’den baktığınız zaman AdWords’den gelen ziyaretçileri görebileceksiniz anlamına gelir.

 

Google Analytics Metrikleri

Google Analytics Metrikleri isimli yazı ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Seo Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arama motoru optimizasyonu, Aramalarda üst sıralarda çıkma ve search engine optimization hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz