Google, Android için programlama dili Kotlin’i destekleyeceğini duyurdu

0

Dün başlayan Google I/O 2017’den sürpriz yenilikler gelmeye devam ediyor. Google yaptığı açıklamayla Android için asli programlama dili olarak Kotlin’i destekleceğini duyurdu. Jetbrain tarafından desteklenen Kotlin, bundan sonraki süreçte Google’ın Android ekibi tarafından birinci derslik destek alacak. Android dünyası için büyük bir havadis, bilgi, salık olan bu iş birliği geliştirici ekosistemi tarafından ne kadar hızlı benimseneceğini göreceğiz.

Apple’ın geçtiğimiz yıllarda Swift’i konumlandırdığı gibi konumlanacak olan Kotlin’in en aka artısı Android’in geliştirici ekibine sırtını dayaması olacak. Şimdiye kadar yazılan kütüphanelerin ne kadar hızlı Kotlin’e dönüşeceği, API’lerin ne kadar hızlı bağlanacağı tamamen Google’ın Kotlin’in arkasında ne kadar durduğuyla alakalı bir durum. Apple bu noktada Swift için dönüşümü fazla hızlı yapabildiğini söylemek olası değil.

Android Studio 3.0 ile beraber de istikbal olan Kotlin’i denemek için Android geliştiricilerinin ekstra bir yükleme yapmalarına gerek olmayacak. Istikbal için fazla platformlu bir yapıyı desteklemek isteyen Kotlin geliştiricileri full stack web uygulamalarından iOS uygulamalarına kadar geniş bir kullanım alanının hayalini kuruyorlar.

Bu anlamda Google ile yapılan iş ortaklığı ibreyi Android tarafına çevirmiş oldu bu noktadan sonra Apple ile yapılabilecek iş birlikleri ise ne kadar olası olacak hep beraber göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Android O’nun beta sürümü tüm kullanıcılara yayınlandı başlıklı makalemizde Android O, Google ve Google I/O 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz