Google Arama Sonuçlarında Oto Video Dönemi Başlayabilir

0

Google, arama sonuçlarında videoları otomatik oynatma özelliğini test ediyor. The SEM Post’un haberine göre Google, arama sonuçlarında çıkan videoları otomatik olarak oynattığı yeni özelliğini küçük ölçekli olarak test etmeye başlamış.

Google’ın konuyla ilgili olarak “Kullanıcılarımızın arama sonucu deneyimlerini iyileştirmenin yollarını sürekli deniyoruz fakat şu anda bu deneyi yeni bir özellik olarak duyurmayı planlamıyoruz” açıklamasında bulunduğunu belirtelim.

Türkiye’de de şu anda bu özellik bazı kullanıcılar tarafından test edilebiliyor. Bu özelliğin şu anda en iyi yanı, videolar otomatik başlarken sessize alınmış olarak başlaması ve siz müdahale edinceye kadar bu şekilde devam etmesi.

Facebook, Instagram ve Twitter’ın videoları otomatik oynatma özelliğinin olduğunu düşünürsek Google’ın bu deneyini pek de yeni bir özellik olarak görmeyebiliriz. Facebook bir süre deneyler yaptıktan sonra bu özelliği kapatma ayarını da eklemişti, Google’ın da bu özelliği herkese yayma kararı alması durumunda benzer bir özelliği eklemesi gerekecektir.

Reklam yayıncısı olan büyük kuruluşların (özellikle gazeteler ve popüler internet portallarının) izlenme rakamlarını yüksek göstermek adına yaptığı bir şeyi sosyal ağların da yapıyor olması, reklam pastasındaki savaşın da ne kadar kızışmış olduğunu gösteriyor. “Bizim videolarımız daha çok izleniyor” algısı, haber sitelerinin otomatik sayfa yenileme işleminden bir farkı yok. Sadece reklamlar için ödeme yapan kişi ve kurumlar gördükleri rakamlar karşısında tatmin oluyor diye düşünüyorum.

Otomatik oynatma özelliğini bilinçli olarak açık bırakan var mı? Bir başka soru da bu özelliği (herhangi bir platformda) faydalı buluyor musunuz?

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz