Google, aramalarda teyit.org’un bilgi doğrulama sonuçlarını öne çıkarmaya başladı

0

Sahte haberler ve dezenformasyonla mücadeleye devam eden Google, arama ve havadis, bilgi, salık sonuçlarına bir süre evvel bilgi doğrulama özelliği eklemişti. Geçtiğimiz Nisan’da bu özelliğin bütün kullanıcılara açıldığını duyuran Google, Türkiye’den yapılan aramaların sonuçlarında, müstakil havadis, bilgi, salık doğrulama platformu teyit.org sonuçlarını önceliklendirmeye başladı.

Özellik, Google’da yapılan arama sonuçlarında gösterilen haberlerden ya da diğer kaynaklardan alınan bilgilerin doğruluğundan emin olamayan kullanıcıların, bu sonuçların derhal altında farklı analizleri görmesini sağlıyor. Google, bu analizlere sahip sonuçları arama sonuçlarında ilk sıralara alarak, bütün kullanıcılara ulaşmasını sağlıyor.

Google’ın Türkiye’de önceliklendirdiği teyit.org analizleri, yaptığınız bir aramada kullandığınız anahtar kelimenin teyit.org’da yer alması durumunda devreye giriyor. Eğer bu anahtar kelimeyle ilgili teyit.org’un bir doğrulama analizi bulunuyorsa, yaptığınız aramanın sonucuna ekleniyor ve ilk sırada gösteriliyor. Arama sonucunda elde edilen iddia, talep bölümünde; bu iddianın ortaya çıktığı kaynak talep eden bölümünde gösteriliyor. Teyit.org’un taleple doğrulama ya da yanlışlama gibi analizleri netice satırında gösteriliyor. Kullanıcılar analizle ilgili art bildirimde bulunabiliyor.

Google’ın bilgi doğrulama platformlarıyla beraber yaptığı çalışma, bilgi doğrulama alışkanlığının yaygınlaşması açısından da oldukça önemli.

Görsel Kaynak: teyit.org

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de finansal yazılım sektörüne yeni bir algı getiren girişim: Fintables [1 hafta ücretsiz kullanım hakkı] başlıklı makalemizde Fintables ve Fintech hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz