Google Aramalarındaki Yeni Özelliği Gördünüz Mü?

1

Google, AMP (Accelerated Mobile Pages) yani hızlandırılmış mobil sayfaları özelliğinin arama sonuçlarında daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilmek için normalde gri ve silik görünen AMP logosunu daha kalın ve koyu renkli göstermeyi test ediyor.SEO danışmanı Aleyda Solis tarafından ilk olarak paylaşılan bu yenilikle beraber Google’ın hangi sayfaların AMP teknolojisi sayesinde hızla yükleneceğini net olarak kullanıcıya sunuyor. AMP ile ilgili asıl problem ise kullanıcıların bu ikonun ve özelliğin henüz ne işe yaradığını pek bilmiyor olması.

Çoğu kişi bunu reklam gibi algıladığı için tıklamaktan kaçınıyor.Google’ın AMP özelliği, internet kullanıcılarının tıkladıkları sayfalara daha hızlı erişmesini sağlayan bir cache özelliği. Açık kaynaklı olan bu sistemi kullanmak isteyen herkes Google’un cache sunucularını kullanabiliyor ve böylece içeriklerinin çok daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabiliyor.AMP, Facebook’un Instant Articles özelliğinden farklı olarak içeriği kendi sunucularında barındırmıyor. Bu da farklı bir problemi ortaya çıkarıyor, kullanıcılar her zaman “en güncel” içeriğe ulaşamıyor olabilirler. Bu konuyla ilgili de Google’ın çalışmalar yaptığını düşünüyorum.Hepsi bir yana, Google’ın daha koyu ve daha kalın olarak AMP logosuna yer veriyor olması, hem kullanıcıların daha çok ilgisini çekecektir hem de daha fazla yayıncıyı bu özelliği kullanmaya itecektir. Bu da Google için çok daha fazla veri ve trafik anlamına geliyor.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.