Google Chatbot Analiz Platformu Chatbase’i Kullanmaya Başlayabilirsiniz

0

Google bugün düzenlediği Google I/O 2017 ile dikkatleri üzerine çekerken, Google’ın ilk tanıttığı servislerden bir tanesi geliştiriciler için geliştirilen bir chatbot analiz platformu oldu. Chatbase adıyla yayına başlayan platform geliştiricilere chatbotlarını monitör etme fırsatını sunuyor. Bununla beraber geliştiriciler chatbot’larındaki hataları daha hızlı bir şekilde düzeltebilir hale geliyorlar.

Google’ın kurumiçi girişim kuluçka programı Area 120’nin içinden çıkmış bir girişim olan Chatbase, Ofer Ronen ve Hari Rajagopalan tarafından geliştirilmiş. Bu girişimin bir öbür özelliği ise kurucularının Google’a farklı satın almalar vesilesiyle giriş yapmış olması. Yani Google satın aldığı girişimler içerisindeki insan kaynaklarını da değerlendirip, bu kıymetli yeteneklerin bir araya gelerek yeni girişimler yaratabilmesine de olanak tanıyor.

Chatbase’e ulaşmak için geliştiriler şu anda dilek yollayabiliyor. Platform, Google’ın geçtiğimiz yılın Eylül ayında satın aldığı API.ai adlı boy yönetimi girişiminin servisiyle bağlantılı olarak çalışıyor. Chatbase ile chatbot geliştiren geliştiriciler hem kullanıcılar chatbot ile yaşadığı deneyimi baştan sona takip edebiliyor olacak hem de istatistiksel anlamda pek fazla veriyi bu platform aracılığıyla alabiliyor olacak. Sanıyoruz Chatbase’e, “chatbot’lar için bir Google Analytics” desek fazla da yanlış bir anlatım olmayacak.

Bir öbür yandan geliştiriciler chatbot’larda yaşanan sorunlar ve hataları da daha hızlı tespit edip, bunları yamalaması daha basit olacak. Çünkü deneyimlenen hatalar daha net takip edilebilir bir hale gelecek.

Chatbase’i şimdiden kullanan markalar olması da dikkat çekici. Bunun yanı sıra, chatbot’ların yükselişi de Chatbase platformunun geleceğine dair mühim bir potansiyel.

Bir önceki yazımız olan Google Lens ile Akıllı Kameralar Hoşgeldi başlıklı makalemizde Google, Google I/O 2017 ve Google Lens hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz