Google ‘dan Bloggerlara Tavsiyeler

0

Google Blogger

Google para karşılığında markaların reklam içerikli paylaşımlarını kendi blogunda yazan yazarları uyardı. Blog yazarlarının yazdıkları içeriklerin reklam olup olmadığını belirtmeleri gerektiğini söylüyor. Ayrıca Google bu tarz içerikleri belirlediği zaman arama sıralarında alt sıralarda gösterebileceğini de ekliyor.

Google’dan 3 Tavsiye

Google blog yazarlarına 3 tavsiye veriyor. Google, böyle bir durumda link paylaşımının olması konusunda dikkatli olunmalı ve Linklerin takip uzantısı olmaması gerektiğini söylüyor.

Özel Ürün Yazıları

İlk olarak bazı Blog yazarları markalarla anlaşarak ürün veya hizmetleri aşırı öven ve okuyucularını bu ürün veya hizmeti kullanması için yönlendiren blog yazarlarına da bir tavsiyede bulundu.

Blog yazısında müşterisinin linkini paylaşan blog yazarı, bu linke tıklayan okuyucularının sayısını görebiliyor ve müşterisine bu kullanıcıları gösteriyor. Blog yazarı ve marka arasında gerçekleşen bu tarz olaylarda kimi zaman para ile yapılırken kimi zamanda çeşitli ürün veya hizmet karşılığında gerçekleşiyor. Google’ın ilk tavsiyesi blog yazarlarının ‘nofollow’ uzantısı eklemeleri.

Google Blogger Uyarı

Okuyucuya Yarayan İçerik

Google’ın blog yazarlarına ikinci tavsiyesi, takipçilerinizin içerikler reklam mı yoksa sizin özgün düşünceleriniz mi bilmesi.

Yazdıklarınızı okumak için sitenizi ziyaret eden kişilerin yazdığınız yazının reklam mı yoksa gerçekten sizin düşünceleriniz mi olduğunu bilmesinin en doğal hakları olduğunu söylüyor Google. Yazının yazı eğer sponsorlu bir içerikse bunu belirtmeniz gerekiyor.

Google son olarak okuyucuya yarayan içeriği ön planda tutmuş. Blog yazarlarının kendi hedef kitlelerine hitap etmesi gerektiğini söyleyen Google. Yüksek meblağda para veren fakat farklı bir sektörden olan markaların yazılarına yer veren blogları uyarıyor. Bloggerların kendi hedef kitlelerine hitap etmesi gerektiğini söylüyor.

Google şu an için bu denetlemeleri nasıl yapacağını bildirmemiş. Hep birlikte Google’ın Bloglara olan bu tutumunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp'ın Rakibi Telegram 100 Milyona Ulaştı başlıklı makalemizde dijital pazarlama, dijital reklam ve girişim haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz