Google Instant Özelliğine Veda Ediyor!

0

Google, eşsiz kılan özelliklerinden birine veda ediyor. Anlık olarak arama sonuçlarını karşınıza çıkaran Instant özelliği 2010 yılında kullanıcılara sunulmuştu. Google’ın arama çubuğuna aradığınız şeyi yazmanızla birlikte sonuç sayfasının anlık olarak değişmesini sağlayan bu özellik, arama sonuçlarını adeta estetikle buluşturuyordu.

Dürüst olmak gerekirse bu özelliğin arama yapan kişiler tarafından aktif bir şekilde kullanıldığını düşünmüyorum. Google da böyle düşünüyor olacak ki Instant özelliği yayından kaldırıldı. Artık arama yaparken, karşınıza öneriler çıkıyor ancak sayfa anlık olarak değişmiyor.

 

Google’ın konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

Biz Google Instant’ı, kullanıcıların aradıkları bilgiye masaüstü cihazlardan aramalarını yazarken olabildiğince hızlı ulaşmasını sağlamak için 2010 yılında piyasaya sürdük. O zamandan beri Google’da yapılan aramaların çoğu çok farklı veri, etkileşim ve ekran kısıtlamasına sahip olan mobilde gerçekleşti. Bu gerçeği bilerek Google Instant’ı ortadan kaldırdık, böylece aramayı tüm cihazlarda daha hızlı ve akıcı yapmaya odaklanabiliriz.

Açıklamada çoğu kişinin mobilde arama yaptığını ifade eden Google tüm cihazlar için yeni bir geliştirme yapacağının da sinyalini veriyor. Kimsenin kaybolduğunu fark etmediği bu özelliğin gidişi, belki de gelecek yepyeni özelliklerin yolunu açıyor.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz