Google I/O 2017’de Beklenen Yenilikler

0

Günün ilerleyen saatlerinde Kaliforniya’da gerçekleşecek olan Google‘ın geliştirici konferansı Google I/O 2017‘de pek fazla yeniliğin duyurulması bekleniyor. Geliştirici konferansı olması nedeniyle genellikle yazılım ağırlıklı ilerleyecek olan Google I/O 2017’de karşımıza nelerin çıkabileceğini sizler için sıraladık.

Google Asistan, Google Home ve Suni Zeka

Siri, Cortana ve Alexa rakibi olarak geliştirilen Google’ın suni zeka ve sanal asistan çözümü olan Google Asistan, konferansın yıldızlarından biri olabilir. Dün iOS platformuna giriş yapacağı da konuşulan Google Asistan, hatırlatmak gerekirse Google’ın masaüstü sanal asistanı olan Google Home‘a da destek veriyor. Kısacası Google Asistan ve Home, Google I/O 2017 konferansında güncellemeler alarak yeni özelliklere kavuşabilirler.

Android O

Dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biri olan Android’in yeni sürümü olan O, ilk olarak geçtiğimiz Mart ayında karşımıza çıkmıştı. Geliştirici önizlemesi kullanıma sunulan, bildirimler ve pil performansı anlamında mühim yenilikler getirmesi beklenen Android O’nun bütün detayları Google I/O 2017’de paylaşılacak.

Android Oreo olarak adlandırılması beklenen yeni Android versiyonunun, aka tasarımsal değişiklikler getirmesi beklenmese de LDAC codec ses teknolojisi, görüntü içinde görüntü (PIP) özelliği, gelişmiş ayarlar sekmesi ve daha detaylı bildirim kontrolü gibi özellikler sunması bekleniyor.

Chrome OS’un Android uygulama desteği

Özellikle öğrenciler ve müsait fiyatlı laptop isteyen kullanıcılar için geliştirilen Chromebook‘ların işletim sistemi olan Chrome OS, yakın zamanda Android uygulama desteğine kavuşmuştu. Ama beta aşamasında ulan Android uygulamalar Chromebook’larda pek de başarılı bir şekilde çalışamıyordu.

Bunu değiştirmek isteyen Google, Google I/O 2017’de Chrome OS’da kullanılan Android uygulamaları geliştirerek beta sürecinden çıkartabilir veya uygulamaların beta sürecinden resmen çıkacağı tarihi açıklayabilir. Hatırlatmak gerekirse Microsoft, içinde bulunduğumuz Mayıs ayının başında Chrome OS rakibi olarak geliştirdiği Windows 10 S işletim sistemini de tanıtmıştı.

Sanal ve Arttırılmış gerçeklik

Cardboard ile sanal gerçeklik (VR) yarışına iç olan Google, geçtiğimiz sene ilk sanal gerçeklik gözlüğü olan Daydream View’ı Pixel ailesiyle beraber tanıtmıştı. Daydream View 2 modelinin tanıtılması pek ihtimal dahilinde görünmese de arttırılmış gerçeklik üzerine çalışan Project Tango’dan bir yenilik paylaşılabilir.

Son olarak Google’ın geçtiğimiz günlerde VR oyun stüdyosu Owlchemy Labs’i satın aldığını da hatırlatalım. Bu iş birliğinden doğan bir VR oyununun I/O 2017’de tanıtılması sürpriz olmayacaktır.

Instant Apps ve Chrome

Geçtiğimiz yılın geliştirici konferansında duyurulan ama resmi olarak kullanıma sunulmayan Instant Apps, uygulamaların yüklenmeden denenmesini sağlayan yararlı bir teknolojiydi. Kullanıcılar için oldukça başarılı olsa da geliştiriciler için bir işkenceye dönüşebilen Instant Apps, geliştirici konferansında kullanıma sunulabilir.

Ayrıca Instant Apps teknolojisinin Chrome uygulamalarında kullanılabileceğini de ekleyelim. Son olarak Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome için pil ömrünü geliştirebilecek bir güncelleme ve internet tarayıcısının Windows 10 S versiyonu karşımıza çıkabilir. Hatırlatmak gerekirse Windows 10 S işletim sistemi sadece Windows Store içindeki uygulamaları çalıştırabiliyor, bu nedenle Windows 10 S kullanan laptoplara Chrome yüklemek olası değil.

Allo, Duo ve Hangouts Güncellemeleri

Google’ın haberleşme uygulamaları olan Allo, Duo ve Hangouts için de mühim güncellemeler gelmesi bekleniyor. İçinde Google Asistan bulundurmasına karşın öbür mesajlaşma uygulamalarıyla rekabet edemeyen Allo, ailenin en başarısız üyesi gibi görünse de istikbal güncellemelerle bunu değiştirebilir.

Yakın zamanda 50 milyon indirilme barajını aşan ve yoluna başarılı bir şekilde devam eden Google’ın görüntülü görüşme uygulaması olan Duo, sesli görüşme özelliğine de kavuşmuştu. Allo ve Duo’nun tanıtılmasının ardından Slack rakibi bir servise evrilen Hangouts, tasarımsal anlamda aka değişiklikler yaşayabilir ve istikbal güncellemeler ile yeni özellikler kazanabilir.

Otomobiller için Android deneyimi

Dün detaylarını paylaştığımız otomobiller için Android deneyimi Google’ın Audi ve Volvo ile iş birliğine gitmesiyle ortaya çıktı. Android Auto’dan fazla daha gelişmiş bir teknoloji olması beklenen otomobiller için Android işletim sistemi klimayı denetim etmekten tutun da koltukların konumunu ayarlamaya kadar pek fazla yeniliğe sahip olacak. Anlaşmanın ve otomobiller için optimize edilecek olan Android versiyonunun detaylarının Google I/O 2017’de açıklanması bekleniyor.

Bonus: Android Wear, Android TV ve Chromecast

Son olarak Android Wear, Android TV ve Chromecast’ten de laf edelim. Özellikle Android Wear 2.0‘ın yakın zamanda kullanıma sunulması nedeniyle Android Wear ile ilgili herhangi bir yenilik paylaşılmasının olasılığı oldukça düşük olsa da, uzun zamandır güncellenmeyen Android TV ve Chromecast ile ilgili yenilikler Google I/O 2017’de duyurulabilir. Son olarak dün detaylarını paylaştığımız Google, Volvo ve Audi iş birliğinin detaylarının da Geliştirici konferansında tanıtılmasını

Bir önceki yazımız olan Apple Tüm MacBook Serisini Yenileyebilir başlıklı makalemizde apple, macbook ve Macbook Air hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz