Google Lens ile Akıllı Kameralar Hoşgeldi

0

Google’ın geliştirici etkinliği Google I/O 2017‘de tanıttığı yeni uygulamalarından birisi de Google Lens oldu. Bizzat Google’ CEO’su Sundar Pichai tarafından tanıtılan Google Lens uygulaması aracılığıyla telefon kameranız, kadraja giren bütün öğeleri işleyebilen bir platforma bürünüyor.

Gelişen kamera teknolojileri, görüntü işleme ve görün algılama teknolojilerinin bir yansıması olan Google Lens sayesinde artık kameranız sadece bir kamera olmaktan çıkıyor. Anlık görüntüyü fotoğraflamanızı değil, görüntü içerisindeki pek fazla bilgiyi de size veren bir platforma dönüşüyor.

Örnek vermek gerekirse, kameranızı sokaktaki bir restoranın tabelasına çevirdiğinizde o restoran ile ilgili bilgileri, puanları, öbür kişilerin yorumlarını okuyabiliyor, fiyatları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bunun yanı dizi Google Lens uygulamasıyla çektiğiniz bir çiçek fotoğrafı sonrasında o çiçeğin hangi türde bir çiçek olduğunu Google sizin için bulabiliyor.

Bu teknolojiler her ne kadar kulağa çağın ötesinde geliyor olsa da, Google’ın geliştirdiği bu teknolojiler hayatımıza hızlı bir giriş yapacak. Google’ın halen en aka gelir kalemlerinden birisi olan arama motoru reklamcılığı da muhtemelen değişen alışkanlıklarla beraber bu tarz platformlara da kayacak.

Google, Google Lens‘in kati çıkış tarihi ile ilgili bir izah yapmamış olsa da, yetkililer Google Lens’in “çok yakında” indirilebilir hale geleceğini aktardı. Tahminlerimize göre Google Lens bu sene içerisinde çokta kullanmaya başlayacağımız bir uygulama olacak.

Bir önceki yazımız olan Google Photos Yeni Özellikleriyle Kullanıcılarının Karşısında başlıklı makalemizde Google, Google I/O 2017 ve Google Photos hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz