Google Lens Nedir?

0

Google’ın dün düzenlediği Google I/O 2017 konferansında, birbirinden önemli duyurular yapıldı. Bu duyurular arasında belki de en önemli ilan olarak gösterilen Google Lens, telefon kamerasını suni zeka ile birleştirerek daha önce kimsenin sunmadığı bir teknolojiyi kullanıcıların beğenisine sunacak.

Google Fotoğraflar’a Yeni Gelecek Muhteşem Özellikler!

Samsung’ın Bixby Vision ile yapmak istediği görsel arama özelliğini Google Lens ile sağlayacak Google, bunu Samsung’dan çok daha iyi yapacak gibi duruyor. Samsung’un Bixby Vision’u sunarken çok hoş bir fikri vardı, ancak bunu yapmak için lüzumlu veriler elinde bulunmuyordu. Google’da internetin görünen yüzünün tamamı yer alıyor. Böylesine devasa veri deposunun Google Lens ile beraber kullanılması çok hoş sonuçlar doğuracaktır.

Google Lens, telefonunuzun kamerası ile suni zekayı birleştirerek aynı zamanda kameranın gördüğü yerleri işliyor ve çekilen içerikler hakkında bilgi veriyor. Örneğin kameranızı bir restorana doğrulttuğunuzda, Google Lens sizler için o görsel ile ilgili tüm sonuçları dökecek. Ne olduğunu bilmediğiniz bir çiçeği kameranızla aradığınızda, Google sizin için o çiçeğin ne çiçeği olduğunu bulacak.

Google, Yıllardır Kullandığı Bildirim Sistemini Android O İle Değiştiriyor!

Yapay zekaların her geçen gün daha çok hayatımıza girdiği bir dönemde, Google Lens gibi bir teknolojinin Google’ın bir öbür projesi Google Glass(gözlük)’ı doğrudan etkilemesi bekleniyor. Gözünüzde bulunan küçük bir ekranla baktığınız kişinin özelliklerini öğrenebildiğinizi düşününce, gerçekten gelecekten fırlamış bir teknoloji gibi geliyor. Ancak derinlere indiğimizde, Google Lens sayesinde bu teknolojinin mümkün olduğunu görüyoruz.

Google Lens, Bixby Vision’a Destek Olabilir

Google Lens’in potansiyeli çok fazla. Günümüzde milyarlarca insanın bilgisinin internette tutulduğu düşünüldüğünde, Google Lens’in elinin çok uzaklara ulaştığını görüyoruz. Samsung’un geliştirdiği Bixby Vision’da bu veriler ne yazık ki sınırlıydı. Bixby, Vivino, Pinterest, Amazon gibi şirketlerle anlaşmıştı. Bu şirketlerde satılan eşyaları bulunan görsellerle arayan Bixby Vision, bu konuda pek başarılı değil. Bunun sebebi, Samsung’un kendi kullanabileceği verilerin kısıtlı olması. Samsung bu verilere ulaşmak için sürekli pakt yapmak zorundayken Google zaten tüm verilere erişebiliyor. Bu durumun Google Lens ile beraber değişmesi bekleniyor. Samsung Bixby Vision’u Android 6.0 ve üstü tüm telefonlara sunmayı hedefleyen Samsung, Google’dan aldığı veri gücü ile başarılı işler yapabilir.

Google Lens teknolojisi hakkında sizin düşünceleriniz nedir, sizce geleceğin teknolojilerinden birisi olabilir mi?

Bir önceki yazımız olan YouTube Reklamları Çaktırmadan Güncelledi başlıklı makalemizde Youtube Reklam ve Youtube Reklamları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz