Google Marketing Next 2017

0

Google Marketing Next, bu yıl 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde San Francisco’da gerçekleşti. Etkinlikte Adwords, Analytics ve Doubleclick hakkındaki son gelişmeler duyuruldu.

Google Adwords ve AMP (Accelerated Mobile Pages): AMP, mobil sayfalarının yüklenme süresini minimuma indirmek isteyen herkesin yararlanabileceği açık bir kaynak. Yeni geliştirme ile Adwords üzerinden AMP sayfalarını search reklamlarımızda iniş sayfası linkleri olarak kullanabileceğiz. Bu sayede kullanıcıların reklamlara tıkladıktan sonra sayfaya iniş süreleri şimdikine oranla iki kata kadar kısalacak. Display reklamları ise Google otomatik olarak AMP uyumlu hale getirecek. Kullanıcıların sayfaya iniş süreleri ile ilgili Akamai’nin Nisan ayında yayınladığı araştırmayı buradan inceleyebilirsiniz.

Youtube Trueview Reklamları için Yer Uzantıları: Yer uzantıları daha önce search ve GDN reklamlarında uygulanıyordu. Kısa bir süre içerisinde bu uzantıları Youtube trueview kampanyaları için de kullanabileceğiz. Yani adres, harita, açılış – kapanış saatleri, arama butonları ve diğer bilgiler artık Youtube’da da görünmeye başlayacak.

Youtube için Offline Mağaza Datası: Google 2014 yılından bu yana 17 ülkede 5 milyardan fazla kullanıcının mağaza ziyaretini ölçümledi. Yakın zamanda bu ölçümleme Youtube kanalı için de yapılabilecek.

Offline Mağaza Satışları: Önümüzdeki aylarda search ve shopping kampanyaları için kampanya ve cihaz bazında offline mağaza satışlarını da Adwords’ten görebileceğiz. Bu işlemi reklam verenlerin satışları topladığı kendi platformundan Adwords’e aktarabileceğimiz gibi üçüncü parti bir data platformu kullanarak da gerçekleştirebileceğiz.

Pazardaki Kitlelerin Search Reklamlarına Açılması: Benzer kitlelerin search reklamlarında kullanılmaya başlanılmasından sonra önümüzdeki aylarda satın almaya yakın müşterilerin bulunduğu pazardaki kitleleri de search reklamlarında remarketing listesi olarak kullanabileceğiz. Bu özelliğin de gelmesiyle search reklamlarımıza tıklayan kitleyi şimdiye oranla daha detaylı analiz etme ve optimize etme şansımız olacak.

Unique Reach Raporlama: Adwords ve Doubleclick’e unique reach reporting için iki ayrı sekme geliyor. Display ve video kampanyaları için Unique users ve Average impressions per unique user olarak iki yeni raporlama kolonu gelecek.

Google Attribution: Tool ile Google Adwords, Google Analytics ve Doubleclick entegre edilebilecek. Google Attribution cross channel ve cross device kırılımında gerçekleşen her satışa machine learning algoritmasına göre bir değer atayacak. Bu şekilde last click attribution yerine her reklam veren için kendi purchase funnel’ına göre bir satış-gelir tablosu oluşmuş olacak.

Google Adwords & Google Optimize Entegrasyonu: Google optimize web sayfaları için hangi denemenin daha iyi olduğunu bulmaya yarayan bir A/B test aracı. Google optimize yardımıyla reklamların iniş sayfalarını kelime, reklam grubu ya da kampanya bazında güncelleyebilecek ve bu sayfaları test edip en iyi sonuç verenle ilerleyebileceğiz.

Google Adwords & Surveys Entegrasyonu: Önümüzdeki aylarda Adwords remarketing listeleri Google Surveys üzerinde de görünecek. Yani remarketing kitlelerimiz için Surveys üzerinden kısa anketler düzenleyebileceğiz. Bu da kitlelerimiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmamıza yardımcı olacak.

Custom In-market Audiences: URL ve ilgili kelimeleri kullanarak custom in-market listeleri oluşturabileceğiz. (Daha önce sadece custom affinity audience yaratabiliyorduk.) Ayrıca Adwords geçmiş datayı baz alarak reklam verenlerin KPI’ları doğrultusunda otomatik custom listeler yaratabilecek.

Audience Sekmesi geliyor: Adwords yeni arayüze geçişini yıl sonuna kadar tüm hesaplarda tamamlayacak. Yeni arayüze geçişle birlikte audience’ların tüm performansını görebileceğimiz audience sekmesi de kullanılmaya başlanacak. Bu sayede her audience’ın search, gdn ve youtube performansını tek satırda görebileceğiz.

Planning in Doubleclick Bid Manager: Doubleclick geçmiş kampanyaların datalarını analiz ederek yeni oluşturacağınız kampanyanız için KPI’lara göre bütçe, audience gibi önerilerde bulunuyor.

Consumer Patterns & Life Events: Youtube ve Gmail reklamlarına gelecek olan bu özellik ile kullanıcılar davranışlarına göre kitlelerine ayrılacak. Örneğin mezuniyet ile ilgili bir kampanya için bu life event grubuna dahil olan kişileri hedefleyebileceğiz.

Bir önceki yazımız olan En Doğal E-Ticaret Girişimi Fethiye Köy Ürünleri Hizmete Başladı! başlıklı makalemizde doğal ürün, fethiye köy ürünleri ve kadın girişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Dijital pazarlama kariyerine 2014'te GroupM'de başlayan Deniz, burada 2 yıl Google Adwords hesap yöneticisi olarak çalıştıktan sonra önce Havas Media'ya ardından Digitouch'a geçmiştir. Halen Digitouch bünyesinde çalışan Deniz, daha önce Teknosa, GoDaddy ve Reckitt Benckiser markalarının Adwords hesaplarını yönetmiş, şu anda ise Hepsiburada'nın Adwords hesaplarını yönetmektedir.

Yorum Yaz