Google Photos Yeni Özellikleriyle Kullanıcılarının Karşısında

0

Google bundan iki sene kadar evvel duyurduğu Google Photos’un aylık tam 500 milyon aktif kullanıcıya eriştiği bilgisini kendi blogu üzerinden yayınladığı bir yazıyla duyurdu.

Google I/O 2017 bünyesinde üç yeni özelliğini daha tanıtan Google Photos artık fotoğraf paylaşımı konusunda daha iddialı bir hale geliyor. Google, arkadaşlarınızın çektiği ama asla size göndermediği fotoğrafları paylaşma konusunda paylaşım tavsiye eden bir özelliğe kavuşuyor. Böylece kullanıcılar arasında surat tanıma teknolojisi aracılığıyla da arkadaşlarınızın telefonunuzdaki fotoğrafları paylaşabilmeniz bir hayli kolaylaşıyor.

Google Photos’a gelen bir öbür özellik ise Shared Libraries adı verilen yenilik. Bu kütüphane paylaşımı sayesinde paylaştığınız bütün fotoğraflar ya da bir kısmı belirlediğiniz şahıs ya da kişilere otomatik olarak paylaşılabiliyor.

Google Photos’a geldiği duyurulan son özellik ise “Photo Books” olarak anılan ve çektiğiniz fotoğrafları bir “fotoğraf albümüne” dönüştürüyor, en önemlisi de bunu fiziksel olarak yapıyor. Şimdilik ilk etapta sadece ABD için kullanıma açılan bu özellik, Google Photos üzerinden yarattığınız albümleri sizin için basarak fiziksel albümler haline getiriyor.

20 sayfalık ince kapaklı baskı  9.99 dolara satılırken, kalın kapaklı 20 sayfalık fotoğraf albümleri ise 19.99 dolara satılacak. Her ek sayfa için ise tekrar ek ücretlendirme yapılacak. Google bu fiziksel baskı işinden de bir gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu da eskisi gibi evlerimizin olmazsa olmazı fotoğraf albümlerinin bir art dönüşü olabilir. Google bu hizmeti şimdilik sadece ABD içerisinde sunacak ancak istikbal alaka doğrultsunda hizmetin öbür ülkelere de taşınması muhtemel.

Bir önceki yazımız olan iTAKSi Rekabete Kaıtldı başlıklı makalemizde BiTaksi, Istanbul ve İtaksi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz