Google Reklamlarında Yeni Dönem: Mesaj Uzantısı

0

Google son zamanlarda gerçekleştirdiği güncellemelerde mobile verdiği önemi, mobilin yeni dünyadaki yerine ılık tutar nitelikte. Daha önce reklamlara arama uzantıları ekleyerek mobil telefonla bir mağazayı aramaya olanak tanıyan arama uzantılarından sonra Google’ın mobile daha uyumlu hale gelmesi için ekranın sağ tarafındaki reklamları kaldırmış, üst tarafta en fazla 4 ve en altta en fazla 3 reklam olacak şekilde güncellemişti. Şimdi ise mesaj uzantısı güncellemesini yaparak reklamların daha mobil dostu olmasını sağlıyor.

Google AdWords Mesaj Uzantısı Nedir?

Mesaj uzantısı, diğer uzantı türleri gibi Google reklamlarınıza dilediğiniz zaman ekleyebileceğiniz ücretsiz bir uzantı türüdür. Daha önce alışık olduğunuz, gördüğünüz yada kullandığınız Uygulama, Telefon, Yer, İnceleme, Site Bağlantı, Ek Bilgi uzantıları gibi isteğe bağlı olarak ücretsiz şekilde kullanılabilecek olan Mesaj Uzantısını kullanabilmek için mesajın ulaşacağı bir numaraya ihtiyaç var.

anahtar-kelime

 

Peki Mesaj Uzantısı Google AdWords Hesabınıza Nasıl Kurulur?

Öncelikle belirtmek isteriz ki Mesaj Uzantıları tüm lokasyonlarda kullanılmıyor fakat yakında tüm reklamverenler tarafından kullanılabilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Reklam uzantıları sekmesinden reklam grubu bazında veya kampanya düzeyinde mesaj uzantısı oluşturabilirsiniz. Yeni mesaj uzantısı oluşturmak için karşınıza aşağıdaki görsel gibi bir alan çıkacak.

adwords-mesaj-uzantisi-nasil-kurulur

 

İşletme Adı: En fazla 25 karakterden oluşmalı.

Metin Telefon Numarası: Buraya SMS alabilecek bir telefon numarasının yazılması gerekiyor. Ayrıca size SMS konusunda hizmet sağlayan bir şirket de olabilir.

Eklenti Metin:Buraya en fazla 35 karakterden oluşan harekete geçirici mesaj metni yazılması gerekiyor. ”Bize Mesaj Gönder”,”Mesaj Yazın” gibi metinler.

Mesaj Metni: Kullanıcı, Mesaj Uzantısı reklamınıza tıkladıktan sonra mesaj penceresinde otomatik olarak karşısına çıkacak en fazla 100 karakter uzunluğunda olan metin alanıdır. İşletmeye ulaşacak kullanıcıların hangi konularda destek alabileceklerini veya “Bir Randevu İstiyorum” gibi kullanıcıların randevu almalarını kolaylaştıracak çözümler sunulabilir.

 

 

Ayrıca Mesaj Uzantılarını günün belirli saatlerine ayarlayarak kullanıcıların işletmenize ulaşması için belirli saatlerde bu reklamın gösterimini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dijital Dünya'nın Devleri Digitalzone Etkinliğinde Buluştu başlıklı makalemizde digitalzone, dijital pazarlama ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz