Google, sahte haberleri kullanıcı geri bildirimleriyle avlayacak

0

Son dönemlerin en mühim münakaşa konularından biri olan ‘sahte haber‘ konusunda Google’dan bir adım daha geldi. Arama devi artık kullanıcıların düzmece haberleri işaretlemesini sağlayacak.

Sahte haberleri tespit etme konusunda Facebook başta olmak üzere sosyal ağlar ve arama motorları mühim bir gayret içerisinde. Google da hem yayıncılar için doğru olanı yapmak hem de kullanıcılara anlamlı sonuçlar sunmak için düzmece haberlerle mücadele ediyor. Daha önce YouTube tarafında gençlere düzmece haberleri tespit etmeyi öğreten Google, bu kez arama sonuçlarında kullanıcılardan direkt olarak şikayet/bildirim toplayacak. Bu sayede düzmece havadis, bilgi, salık sitelerinin gücünü azaltacak.

Google’da arama yapan kullanıcılar, sonuçlarda çıkan haberlerin doğru/yanlış, zararlı/sahte olup olmadığını işaretleyebilecek. Kullanıcılardan alınan art bildirimler değerlendirilecek ve fena sonuçlar filtrelenecek. Kullanıcılar laf konusu içeriklerle ilgili yorumlarını da paylaşabilecek ki bu da Google’ın art bildirimleri insan faktörünü de gözeterek değerlendirebileceğini düşündürüyor.

Hatırlatmak gerekirse Google, bu ay başında arama sonuçlarına bilgi doğrulama desteği eklemişti. Daha evvel de dünyanın farklı ülkelerinde 115 farklı organizasyon internetteki haberleri teyit etmek için çalıştığını paylaşmıştık ki Türkiye’den de Doğruluk Payı bu isimler arasında. Teyit.org bu alandaki hizmetine geçtiğimiz yıl başlamıştı.

Bir önceki yazımız olan Messenger Lite artık Türkiye’de başlıklı makalemizde facebook, Facebook Mesenger ve messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz