Google SEO Kriterleri (2)

0

Geçtiğimiz günlerde Google SEO Kriterleri (1) başlığıyla yazımızın ilk bölümünü sizlerle paylaşmıştık. Bugün Google SEO Kriterleri (2) başlığıyla ikinci bölümü olan Sosyal Etkileşimler, Marka Sinyalleri, Web İçi Spam Faktörleri, Sayfa Dışı  Spam Faktörlerini paylaşacağız.

Google SEO Kriterleri 01

 

Sosyal Etkileşimler

Facebook, Twitter, Pinterest, Google + gibi sosyal mecralarda yer alıyor musunuz? Siteniz bu mecralarda yer alıyor ise kaç tık ve paylaşım alıyor?

Google bir backlink mantığıyla sitenizin sosyal mecralardaki etkileşimlerini değerlendirir. Sitenizin Facebook’dan siteye kaç yönlendirme aldığının yanı sıra Facebook beğeni ve paylaşımları da Google SEO Kriterleri arasındadır, ayını zamanda  Twitter’da takipçi sayınız, hesabınızın süresi (ne kadar eskisye o kadar iyi) de önemli kriterler arasındadır. Pinterest pinlemeleri (işaretleme) Google’ın baktığı bir diğer hususdur. Google kendi sosyal mecrası Google + hareketlerinize de önem gösterir, Google + kullanıma açıldığı günden beri istenileni vermemesine rağmen Google’ın ısrarcılığı ile daha iyi bir yere gelmeye çalışıyor. Google+ da olan +1 ler, Google + da yapılan paylaşımlar Google SEO Kriterleri arasındadır. Diğer tüm sosyal mecraları kullandığınız kadar Google +’ı da kullanmaya çalışın.

Google SEO Kriterleri 003

Marka Sinyalleri

Sitenizim markalaşmasıdır aslında, Google sitenizin bir marka gibi olmasını, kurumsal bir çizgide ilerlemesini önemser. Az önceSosyal Etkileşimler’de  yazdığımız  gibi sitenize ait Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Google+ gibi hesaplarınızın bulunması, RSS  üyesi olmanız, Google +’da şirket olarak görünmeniz, Google Maps’de şirketinize ait olan bir adresin bulunması Google SEO Kriterleri arasındadır. Aynı zamanda vergi ödemeniz, SEM çalışmaları (Search Engine Marketing) da sitenizin üst sıralara çıkmasında etkendir.

Google SEO Kriterleri Marka

Web İçi Spam Faktörleri

Google site içeriğinize çok dikkat eder, bu sebeple site içerisinde yer alan düşük kaliteli içerikler sitenize bir panda cezası getirebilir. Site içeriğinde kaliteye her zaman önem gösterin, sitenizde yer alan pop uplar ve gereksiz kirlilik oluşturan reklamlar size kısa vadede bir gelir elde ettirebilir fakat uzun vadede sitenizi için çok zararlı olacağından emin olabilirsiniz. Bunların dışında site IP’nizin spam olarak işaretlenmesi, meta etiketi spamlenmesi de sitenize negatif yansıyacak durumlar arasında. Kısaca özetlemek gerekirse siz siteniz için iyisini isterseniz Google da sizin siteniz için gösterdiğiniz bu iyi niyetinizi karşılıksız bırakmayacaktır.

 

 

Google SEO Kriterleri Spam

Sayfa Dışı Spam Faktörleri

Sizlere genel olarak Google SEO Kriterlerinden bahsettik, son başlığımız olan Sayfa Dışı Spam Faktörlerine gelecek olursak. Link satmak, olduğundan fazla link akışı bunlara örnek olarak gösterilebilir. Sitenize dışarıdan bir müdahele söz konusu olduğunda da Google bunu negatif olarak değerlendirir. Ayrıca Google Penguin cezaları da sizi alt sıralara düşürmeye sebep olabilir. Penguin  Google’ın bir algoritmasıdır, amacı sahte linklerle, spam linklerle, alakasız linklerle vb. savaşmaktır, bu sebeple Penguin cezası almamak için dışarıdaki bağlantılarınızın kalitesine önem vermelisiniz.

Google SEO Kriterleri Penguin

 

Yazının birinci bölümüne ulaşmak için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Android, IOS ve Windows Phone İçin Yeni ve İlgi Çekici 10 uygulama başlıklı makalemizde Android, İOS ve Windows Phone hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz