Google SEO Kriterleri (1)

0

Google’ın arama sonuçlarını listelerken belirlemiş olduğu kriterler yaptığımız SEO’nun başarısını gösterir. Google’ın kriterlerinden en önemlilerini sizler için listeledik.

Google arama sonuçlarını listelerken bazı kriterleri baz alır Google SEO kriterleri olarak adlandırdığımız bu kriterleri başlıklara ayıracak olursak, Temel Kriterler, Sayfa Seviye Kriterleri, Backlink Kriterleri, Kullanıcı Etkileşimleri, Sosyal Etkileşimler, Marka Sinyalleri, Web içi Spam Faktörleri, Sayfadışı Spam Faktörleri başlıklarında toplarlayabiliriz.

Google SEO Kriterleri

 

Temel Kriterler

Anahtar Kelime ve Domain: Sitenizde yükselmek için belirlediğiniz anahtar kelimenizin domaininizde (alan adı) yer alması size büyük avantaj sağlayacaktır. Siteye hiçbir içerik girmeseniz dahi Google site adınızı indexler ve sizi Google’da bir sıralamaya koyar ve hatta kelimeniz yüksek düzeyde aranmıyorsa ilk sırada dahi çıkabilirsiniz.

Google SEO Kriterleri

Alan Adınızın (Domain) Yaşı: Alan adınız ne kadar eski bir tarihe aitse Google için de bir o kadar değerlidir. Yani alan adınız Google için şarap veya arsa gibidir diyebiliriz eskidikçe değerlerin. Bunu link borsalarında da anlayabilirsiniz, daha eski olan alan adları yenilere göre daha yüksek fiyatlarla satılır.

Alan Adının Geçmişi: Alan adının geçmişi Google açısından önemlidir, sitenizin süreklilik sağlayıp sağlamaması, daha önce ceza alıp almaması, hangi içeriklere sahip bir site olduğu Google’ın sıralama ölçütü açısından önemlidir.

Sayfa Seviye Kriterleri

Başlık ve Başlık Etiketleri: Google başlık ve başlık etiketlerinin birbirleriyle tutarlı olmasına önem gösterir. Başlıkta etiketi ve anahtar kelime arasında bağlantı olması önemlidir, Google konu ile içerik arasındaki alakayı bu şekilde kurar. Bu sebeple başlık, etiket ve içerik bir bütün olarak sıralanıyor olması gerekir.

Google SEO 01

İçerikler: İçeriklerin güncelleme sıklığı, içeriklerin özgünlüğü, içeriklerin alıntı yapıp yapmaması, site içerisine link verilip verilmemesi Google’ın baktığı en önemli sayfa seviye kriterlerindendir. Sitenin sürekli güncel olması ve güncel olan bu içeriğin özgün, en az 300 kelime ve özgün görsellerden oluşması Google’ın sıralama ölçütünde önemli bir yerdedir.

Site Güvenliği: Sitenin SSL sertifika sahibi olup olmaması Google açısından çok mühimdir. Google kullanıcıların her zaman daha güvenli bir şekilde internette sörf etmelerini destekler ve güvenliği yüksek siteleri yukarı çıkartması da bunun haklı bir göstergesidir. Ayrıca sadece sizin siteniz değil site içerisinde vermiş olduğunuz linklerin de güvenliği ve güvenilirliği Google açısından önemlidir.

Backlink Kriterleri

Link Alınan Domain: Backlink’in SEO açısından önemi bir hayli fazladır. Burada Google açısından önemli olan aldığınız backlink’in sitenizin temasıyla uyumluluğu ve backlink aldığınız sitenin domainin kalitesidir. Bunun dışında hangi sitelerden backlink aldığınızın sayısı PR (PageRank) değeri de önemlidir. Her ne kadar şu an için Pagerank yok diye bilsek ve Google tüm sitelerin Pagerank değerlerini eşitlese de kendileri bir şekilde bu değere bakıldığını fakat bizim göremeyeceğimizi tahmin ediyorum.

Google SEO Kriterleri BACKLİNK

 

Kullanıcı Etkileşimleri

Kullanıcı etkileşimleri sitenizden faydalanan kullanıcıların göstermiş oldukları hareketler/eylemlerdir mesela siteye hemen girip çıkma oranı, kullanıcıların arama ve tarama geçmişleri, coğrafi hareketleri eğer e-ticaret sitesiyseniz alışveriş oranları, Google Adwords ve Google Analytics oranlarıdır. Kullanıcıların sitenizde ne kadar süreyle hangi sayfalarda kaldığı bu sayfalar içerisinde hangi sayfanın daha fazla okunduğu, hangi sayfanın daha fazla arandığı Google sıralama ölçütünde önemli bir yerdedir.

Google SEO Kriterleri Kullanıcı Hareketleri

 

Bu yazımızda Google’ın sıralama ölçütlerinden olan Temel Kriterler, Sayfa Seviye Kriterleri, Backlink Kriterleri, Kullanıcı Etkileşimleri konularına yer verdik. Bir sonraki yazımızda sizlere Sosyal Sinyaller, Marka Sinyalleri, Web içi Spam Faktörleri, Sayfadışı Spam Faktörlerinden bahsedeceğiz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal hesaplarınızdan paylaşmayı ihmal etmeyin 🙂
Yazının Devamı İçin Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Artırmanız İçin 6 Öneri başlıklı makalemizde dijital haberler, sosyal medya ve Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Artırmanız İçin 6 Öneri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz